KNJIGA
72
datoteka pod ovim naslovom
20240201_Otporas-Drinjanin_JEDNO_PISMO_MAKSA_LUBURICA_ZA_SVE_NAS.docm
DOBRO JUTRO, DOBAR DAN, VIDIMO SE SVAKI
DAN!
From: Mile Boban <mileboban748@gmail.com>
Evo
dolje priloženo je jedan mali dio povijesti generala HOS-a NDAH Vjekoslava
Maksa Luburića generala Drinjanina.
Uistinu
vrlo interesantno pročitati. Pismo je pisano profesoru Mirki Mehešu u Kanadu 8
veljače 1965.
Pozdrav
svima.
Mile
Boban.
Datum
registracije
Jun 2013
Poruke
2,356
JEDNO PISMO MAKSA LUBURIĆA ZA SVE NAS.
(Donosim ovdje jedno pismo u kojem
se mi svi možemo na jedan ili drugi način naći. Pismo je puno iskrenosti, pisano
od prijatelja prijatelju, prof. Mirku Mehešu. Mirko Meheš je živio u Canadi.
Znao sam za njega od prvih dana moje emigracije. Odmah poslije Bleiburga živio
je jedno vrijeme u Parizu. Bio je iskreni prijatelj branitelja hrvatskih Ustaša
u Marseillskom atentatu Georges-a Desbons-a. Skupa su radili u pomaganju i
spašavanju razbacanih Hrvata poslije Bleiburske Tragedije. Možda u tom
pomaganju i spašavanju Hrvata - kažem samo možda - ona dvojica su pomogli Maksu
Luburiću da se dočepa Španjolske 18 listopada 1948.
Kada je u rujnu 1962. godine umro u Parizu branitelj hrvatskih Ustaša:
Pospišila, Rajića i Kralja, Georges Desbos, fra. Branko Marić iz Madrida je
predvodio pogreb. Tom zgodom na sprovod su došli mnogi istaknuti Hrvati svih
zvanja. Mene je zapala dužnost da je nosim četiri (4) odlikovanja koje je
Georges Desbons dobio od hrvatske državne vlade NDH za sve usluge koje je
Maitre Georges Desbons učinio Hrvatima i za Hrvatsku. Odlikovanja Maitre
Georges Desbons su po vojničkom postupku položena sa njim u grob ili raku.
Slijedi pismo puno ispovijedi i još više razočaranja, ne razočaranja u Hrvatsku
nego u ljude bez srca i karaktera. Ovo pismo najviše se bavi prof. Dubičancem
koji je živio u Kanadi i najviše se radi o Hrvatima iz Kanade. Pošto nisam
živio u Canadi, mnogi predmeti mi nisu dovoljno poznati, iako sam mnoge osobe o
kojima general Drinjanin ovdje piše poznavao. Zato bi iz povijesne perspektive
bilo poželjno da se neko javi koje živio u Canadi i komentira na sadržaj ovoga
pisma. Pismo ću doslovno prepisati a uz potrebu ću nadodati i neke moje
spoznaje. Pismo je pisano na osam (8) stranica.
Hvala na razumijevanju. Mile Boban, Otporaš.)
general dRINJANIN
8.2.1965.
Br.
Prof. Mirko Meheš
Sudbury. Canada.
Dragi moj brate !
Pišem Vam ovo pismo u onom duhu u
kojem smo nas dva bratski radili u duhu ideja "SLUGA DOMOVINE ''. Vjerujem
da ćemo nas dva tako i biti do zadnjega daha života i do konačnog cilja, a to
je ostvarenje hrvatske Države, a onda se možemo i svađati pa i pomlatiti. Vi
ste svakako bili u hravtskoj emigraciji jedan od nosioca ideja hrvatske sloge.
Gdje god Vi budete tu će se nešto za Hrvatsku raditi. Može Vam ovo izgledati
kao neko hofiranje, ali bolje je da moje riječi uzmete kao uvod u ono što Vam
mislim reći. Radi se kao i uvijek o Savezu i Dubičancu.
Kada god čujem ime Dubičanac i Savez
sjetim se Vaših riječi u jednom starijem pismu, koje ste pisali prijateljima u
Toronro, a meni poslali kopiju. Rekli ste među inim i to da se vidi iz načina i
rada Dubičanca, da je nekada bio u školi kod Luburića. To bi mogao biti nekada
i kompliment, ali vremena su se promijenila i sa njima i Luburić, dok je Dubičanac
ostao isti. (Za današnju
hrvatsku mladost i naraštaj potrebo je reći da je poslije razlaza s Poglavnikom
1956. godine, ustaška glava Maksa Luburića je počela sasvim drugačije misliti.
Tko bude pratio ova Maksa Luburića Pisma, nesumnjivo će primijetiti tu razliku.
Zato i ne donosim po redoslijedu i datumima Maksova Pisma. To činim zato da se
ljudi prilagode Maksovu načinu pisanja, mo. Otporaš.)
Dubičanac je u svom javnom radu
najprije postavio svoj problem. Dok ste vi u Francuskoj na žuljevima svojih
ruku stvarali svoj profesorat, podizali jednu brojnu hrvatsku obitelj i
odgajali iz hrvatskih askera buduće hrvatske sindikaliste, dr. Dubičanac je
šutio, sređivao svoj život i zarađivao pare.
Kad je već bio što se veli - "gospodin čovjek" - onda je sazvao jednu
konferenciju, u elitnom hotelu i uz dobru kapljicu i
rekao: evo, ljudi, mene i evo Saveza!
Ukopčao se je u dobrom
psihološkom, kojega smo mi stvarali podnoseći teške udarce naše braće-nebraće,
održao jedan govor u kojem je rekao da je i on za hrvatsku državu, a da je za
nju bio i Tomislav i Trpimir i Krešimir i Svačić i Starčević i Pavelić. (Samo se za Tita ne može reći da je bio za Hrvatsku
Državu, mo. Otporaš.) Dapače
je među velikane ubrojio i mene i to tako, da je ispustio nekog
drugog velikana čije je ime bilo dulje nego moje, pa je na prazno mjesto ne sgrapano
uključio moje, vjerojatno sjećajući se u zadnjih čas ne toliko svog boravka u
Jasenovcu nego činjenice, da u Torontu postoji jedna grupa Otporaša, koji su
izdržali s organizacijom i imenom Luburića (ovdje se radi o Ogranku HNO ERIK LISAK kojeg su u Torontu osnovali
1957. godine Hrvati: Ratko Gagro, Vladek Štefanac, Karlo Sopta i drugi, mo.
Otporaš.) i onda kada je to
zaista bilo teško činiti.
S tim riječima nisam htio reći, da bi
g. Dubičanca smatrao ovakvim ili onakvim. On je gospodin, patriota, i čak vjerujem
da je pozitivno raspoložen prema svom bivšem zapovjedniku. Čak je kupio i
dionice (DRINAPRES-a, mo.) i DRINE i poslao mi jednu lijepu umjetninu sa
posvetom na dar. (I ovdje se
mora reći nešto što je u svojim lažnim izjavama nedavno izjavio ubojica
generala Drinjanina Ilija Stanić, da je general bio bogat i imao mnogo
različitih nakita, mo. Otporaš.) Nu
u njegovu držanju ima nešto s čim nisam na čistu. Nije nikada smio počiniti
tako napadno veliku taktičku i psihološku pogrješku, da je sebe proglasio
Savezom, a zatim uz pomoć Vašu i drugih dobronamjernih ljudi stvorio Savez
saveza, da bi taj predstavljao Hrvate Kanade u Hrvatskom Narodnom Vijeću.
Ovo pismo sam već počeo pisati tri
puta i tri puta ga isparao, da ne bi povrijedio Vašu osjetljivost. To ne bi
bilo lijepo. Nu jučer sam dobio jedno pismeno svjedočanstvo, da je ta
"kuhinja" odlučila prevesti Otpor i Otporaše žedne preko vode. U tu
svrhu eliminiran je Rude Erić, a iskorištena posebna situacija brata Rovera,
kojem je trebala javna politička rehabilitacija, (radi se o Srećku Roveru iz Australije kojeg se je bilo
osumnjičilo da je kao vodič skupina Kavranove Akcije, radio za Oznu. Upravo
zbog njega su trzavice počele između Poglavnika i generala Drinjanina
1955/1956., mo. Otporaš.) da
ga se iskoristi protiv Erića, protiv Otpora i naravno Luburića. Neću ovog časa
govoriti o Roveru i o tome koliko je on toga bio svjestan i koliko je u njemu
prevladala osobna ambicija nad interesima Otpora. Jedno je sigurno, da je Rover
imao nečistu savjest, jer mi se jedva usudio u oči gledati prilikom susreta u
Madridu, a nakon povratka njegova u Australiju sa mnom je skoro prekinuo veze,
ali je sa Brankom Jelićem našao mnogo dodirnih točaka.
Stvar Otpora u Australiji iza povratka
Rovera išla je vertikalno niz brdo. Mali ljudi, poput onih Otporaša u Torontu,
bili su eliminirani i mimoilaženi, a osobni prijatelji Roverovi, nekada dobri i
stari povjerenici DRINE vraćali su mi pakete DRINE iz
Australije i ubrzo se postavila kandidatura Rovera za šefa Otpora. S jedne strane
je bilo Vijeće tj. VLADA I POLITIKA, a s druge strane Rover se izgubio ko
magare u magli, konspirirajući s problematičnim Gezom Pasty i t.zv.
revolucionarno Bratstvom. Na povratku u Australiju više je vremena posvetio
Varošu i ljudima oko Varoševog odbora, koji su zapravo bili taj famozni
"četvrti domovinski kanal". Postavljen je bio i hrvatski nacionalni
fond u Australiji, a nekom zgodom sam čitao negdje, da takav fond postoji i u New
Yorku. Dapače, Rover mi je jasno napisao, da će se u sljedeća dva mjeseca
odrediti sudbina Hrvatske i tko tada zgrabi vlast, da će biti njegova. Izričito
sam odbio ponudu za strukturalnu i akcionu
suradnju sa Bratstvom,
a ponudio sam individualno prilaženje za akciju spremnih pod mojom osobnom
odgovornosti.
Među onima koji su u New Yorku znali
za tu akciju eliminiranja Otpora i ljubljenja u New Yorku gdje je dr. Jelić
mnogima obećavao da iz New Yorka leti za Madrid, da se sa Maksom dogovori o
tome što treba raditi na DOMOVINSKOM SEKTORU, a za koji je bio izabran dr. Jelić
od strane Vijeća u New Yorku. (Ovdje
treba za današnji naraštaj Hrvata objasniti neke stvari iz tog doba hrvatske
političke emigracije. Osobno sam bio dio tih gibanja i promatranja pa se
osjećam ponukanim reći sljedeće:
Teško se je poslije Tragedije Bleiburga Hrvatima bilo snalaziti u tuđim
zemljama; bez poznavanja jezika zemalja u kojima su prebivali, bez prijatelja i
bez ičega. Svak svakoga okrivljavao za lošu sudbinu kroz koju prolaze, svak se
osjećao ispravan, nitko se nije osjeća krivim. U tom vrtlogu nesnalaženja samo
su razdor i sumnja cvale i množile se. Nove hrvatske nacionalističke
organizacije su se stvarale i izbijale na površinu. Ustaški Pokret kao
legitimni predstavnik hrvatskog naroda nastoji prikupiti u svoje redove svaku
Hrvaticu i Hrvata. HSS priznaje samo sebe kao istinitog i jedinog legitimnog
predstavnika hrvatskog naroda. Nesnošljivosti između ove dvije krovne hrvatske
organizacije su dovele do osnutka: Hrvatske Republikanske Stranke 1951., Ivo
Oršanić, iste godine Hrvatski Narodni Otpor, HNO Maks Luburić (tada u okviru
Ustaškog Pokreta kao nastavak iz 1944 god.), Hrvatski Narodni Odbor, dr. Branko
Jelić, Hrvatski Demokratski Odbor, dr. Krunoslav Stjepan Draganović i Miroslav
Varoš. Svaka ova organizacija je imala svojih pristaša, sljedbenika i
simpatizera; uz to i svoje nazovimo više manje novine. Prepucavanja su bila
velika i odvratna. Novodošli Hrvati bi sa veseljem došli prve nedjelje u
hrvatske crkve da upoznaju svoje Hrvate, da im kažu kako je u Domovini
Hrvatskoj, kako tamo narod živi itd. Tek tu, sada, počima
"regrutiranje" novodošlih Hrvata u ove hrvatske organizacije
različitih pogleda. Iz dana u dan procijep između Hrvata je sve veći i veći.
Došlo je do jedne prave i pravcate POLARIZACIJE HRVATA.
Naravno da je dolazak novodošlih Hrvata u emigraciju, svojim domovinskim
shvaćanjem, prisilio hrvatsko političko vodstvo da osnuju jednu novu - do tada
nepostojeću - hrvatsku organizaciju koja će predstavljati sve postojeće
hrvatske organizacije i pokrete. Tako je došlo da stvaranja HRVATSKOG NARODNOG
VIJEĆA. Naravno Hrvatski Oslobodilački Pokret, HOP i HSS nisu za to ni čuti
htjeli, jer su se obe stranke smatrale kao legitimni predstavnici hrvatskog
naroda. Do sastanka je došlo u New Yorku 1962. godine. Na kratko veselje mnogih
Hrvata u Dijaspori, nazovimo ju tako, sada imamo HRVATSKU KROVNU ORGANIZACIJU
HRVATSKO NARODNO VIJEĆE koja će nas dovesti do oslobođenja Hrvatske. Prvi
predsjednik HNV bio je Hrvat musliman dr. Ibrahim beg Džinich. Ali na svu
žalost svih nas, tako nije mislilo vodstvo dviju hrvatskih organizacija HOP i
HSS. Bilo je i drugih, što tajnih što javnih rušitelja HNV. O tome u ovome
pismu general Drinjanin piše. Ovo sam smatrao nadodati poradi boljeg
razumijevanja samog sadržaja pisma. Mo. Otporaš)
Međutim, dobar dio pripadnika Vijeća,
čim je izišao iz New Yorka počeo je svoju djelatnost napadajima na ljude Otpora,
posebno na mene osobno. Prof. Oršanić je priredio proslavu 10. Travnja u Buenos
Airesu, u duhu napadaja na vojnike i posebno na mene. Dr. Jelić je na hamburškoj
televiziji skupa sa komunistima i čifutima - napadao sve bivše borce i mene
posebno. Poslije se je pravdao, da su ga prevarili, da i opet ponovi igru i opet isprika da su ga prevarili. Međutim, kada bi netko pogledao
njegovu novinu iza New Yorka odmah će se osvjedočiti, da je to dio plana koji
je stvoren prilikom zasjedanja Vijeća. Prema pukovniku Štiru, koji je inače
vrlo sklon političkom djelovanju, dr. Jelić je u Buenos Airesu rekao: da kada
mu govore o hrvatskim vojnicima, da ne zna bili plakao ili
se smijao. Inače on je prijavio njemačkim vlastima pukovnika
Batušića i tražio da mu se onemogući rad, jer je moj zastupnik, a ja da sam
jasenovački koljač. Mogao bih Vam nabrojiti lijepu kiticu sličnoga cvijeća iz
usta druge gospode, koji su se ljubili i grlili u New Yorku.
Pitam ja Vas postoji li uopće Vijeće?
Tko je kriv da se je dijete skoro
mrtvo rodilo, a da su ono malo života u njemu ugušili hrvatski stranačati?
Kakav raison-detre (opravdanje, mo.) postojanja ima Savez kanadskih saveza, čiji je cilj
predstavljati kanadske Hrvate u nepostojećem Vijeću?
Kakvi taktički misterij može imati taj
manevar sa Otporaškim ljudima bez Otpora, sa nama nametnutim predstavnicima,
izigravajući one koje smo mi između sebe postavili. Vidite, ja još nikada nisam
mijenjao, ali ni postavio nijednoga predsjednika, tajnika, odbornika itd. ni u
jednom Otporaškom društvu i skupini. Ja sam dakle poštivao slobodnu igru ljudskih
htijenja, sposobnosti, ambicija i akcije. Isto tako na domovinskom sektoru
vladam se kao general i tu si ne dam nametnuti ničiji diktat. Nastojao sam biti
jedan demokratski general, kako bi mogao moje dugogodišnje iskustvo dati za
Hrvatsku. Ja sam još uvijek onaj stari Maks, koji je jeo s čarkarima na kaznu i
spavao na slami i u bunkerima. Vladek (Šimunac iz Toronta, mo) je bio na našem imanju i zna da sam ostavio jedno
bogatstvo, da bi se mogao posvetiti Hrvatskoj. Padre Oltra (jedan španjolski svećenik koji je vrlo dobro volio
Hrvate i pomagao Hrvtima u svakoj potrebi, mo.) i mnogi španjolski franjevci znadu za svaki moj
korak, pa i ovaj. Moram Vam reći da sam prošao gorkih časova u zadnje tri
godine, a ako budete imali vremena za razgovor sa stricom Antom Došenom, sa
Rudom Erićem i suprugom Milom, sa prof. Prcelom i njegovima, te sa mnogim
drugim koji su kod mene bili u toku zadnjih godina - mogu Vam sve to potvrditi.
Mogu vam reći da sam u pedesetoj godini sa četvero djece ostao na ulici, ali
nisam popustio i nastojao sam biti dobar zapovjednik Otpora.
Što mislite zašto?
Svatko si može praviti svoje
kalkulacije o meni, svatko može odobravati ili ne moj korak, ali ja Vas
uvjeravam da sam se izložio skupa sa mojom četvero djecom zato da bi mogao biti
dostojan zapovjednik, pa makar i samo ono male i vjerne grupe Otporaša u
Torontu. (Zato se nije niti
čuditi da je Maks Luburić prozvao Toronto KULOM HRVATSTVA. Imam zapisnik sa
jedne sjednice organizacije ERIK LISAK iz Toronta gdje je zapisničar sjednice
vodio zapisnik i stavio po rednom broju imena i prezimena onih članova koji taj
dan nisu bili na sjednici. Vjerovali ili ne 97 članova ogranka ERIK LISAK toj
sjednici iz različitih razloga nisu bili na sjednici. To nam govori da je
ogranak HNO ERIK LISAK bio snažan i jak, nacionalno svjestan i stegovan, mo.
Otporaš).
Kada bih ja Vama rekao istinu kakovih
je sve ljudi bilo koji su me nastojali uništiti kod španjolskih vlasti, a sve
zbog moje tobožnje izdaje prema Poglavniku, Vi
bi se krstili lijevom nogom, a ne desnom rukom. Kad bih Vam ja rekao, da mi je
sam nadbiskup Šarić (Ivan
Šarić, Nadbiskup Vrhobosanski, umro u Madridu u srpnju 1960. god., mo.) u društvu moje supruge rekao, da ako ne
prignem šiju pred Poglavnikm, da ću biti istjeran iz Španjolske, a to znači
formalno biti predan srbokomunistima. Da vam kažem da su stratezi Hopa (Hrvatski Oslobodilački Pokret, HOP, mo.) na čelu sa jednom osobom, koju iz posebnih
obzira ne spominjem, dali znati mojoj supruzi, da ja nisam nikakav general,
nego kriminalni tip i obični ubojica, (zar Stipe Mesić i kompanija nisu rekli za hrvatske generale
Antu Gotovinu i druge da su obični kriminalci i ubojice, mo. Otporaš.) koji je djecu klao i ljudsku krv pio, te joj
nudili, ne samo građanski nego i crkveni razvod braka i stotinu stvari, koje ne
spominjem radi dobrog ukusa i radi Vas samih, da Vas ne izlažem nepotrebnim
šokovima.
Znam, da vjerujete u moje poštenje, pa
i sposobnost i hrabrost. Zato vjerujem da znate da mene ne vode osobne
ambicije. Ja sam ljudima Otpora mnogo puta ponudio, da neka među sobom izaberu
drugog zapovjednika, a neće biti nikakva tajna, da sam nastojao pukovnika Štira
izgurati na to mjesto, a na politička mjesta postaviti ljude, koje Vi dobro
poznajete sa raznih sastanaka u Torontu. Međutim, DOGAĐA SE TO, DA OGROMNA
VEĆINA PRIPADNIKA OTPORA TVRDI DA BI MOJE POVLAČENJE BILO SMATRANO NAJOBIČNIJIM
DEZERTERSTVOM. Nakon razlaza sa Poglavnikom dobio sam preko dvjesta pisama od
najuglednijih ljudi emigracije, koji su u ime viših hrvatskih interesa
zahtijevali od moga rodoljublja, da se povučem. Pa vidite, ja sam se povukao i bio
sam valjda tri godine da nisam skoro nikome ni pisma potvrdio, a kamoli
napisao. U to vrijeme su ovi mali ljudi Otporaši, moji mnogi bivši vojnici i
drugi koji to nisu bili - ne samo meni pisali nego i obnavljali vjeru, da ih
neću napustiti. Prema tome, onoga časa, kada sam se okrenuo, moj životni put je
već bio određen. Imam jednu misiju i tako dugo dok traje moj život idem tim
putem.
(Što god više čitam Pisma Maksa Luburića, sve više upoznajem njegov životni
put. Ići stopama Maksa Luburića nije bilo LAKO. On je jedne zgode napisao,
mislim u novini GLAS DOMOVINE 1960. god., koju su uređivali braća Rudi i Srećko
Tomić u Torontu: Da sve što sam činio, činio sam iz ljubavi prema Hrvatskoj. To
najbolje objašnjava dr. Ante Ciliga, koji je bio Maksa Luburića ideološki i
politički protivnik i bivši zatvorenik u Sabirnom Logoru Jasenovac:
"...Uvjereni smo zato, da će hrvatski narod, kada jednom bude ujedinjen i
oslobođen, kada svlada svoju dosadašnju polemensku razdrobljenost i
pocijepanost, u slobodnu domovinu, kao simbol hrvatske slobode i ujedinjenja,
prenijeti u zajednički grob u Zagreb, na Mirogoj, tijela onih neujedinjenih u
životu svojih vođa, Mačeka i Pavelića, a da će Luburićevo tijelo biti prevezeno
na vječni počinak u njegovu Hercegovinu, u njegov Ljubuški, te da će na putu u
Zagreb, biti izloženo mrtvom borcu i opće priznanje, koliko god je on griješio,
u prvom redu u onoj prvoj fazi svojeg života, bilo iz ideološkog fanatizma,
bilo iz dinarske svojevoljnosti, nikada on nije griješio zbog koristoljublja;
sve što je činio, činio je za ideju, kako ju je on shvaćao, nikad za novac, za
bogatstvo, za materijalno dobro, za ugodan i lak život. To je najveće
priznanje, koje će mu povijest ne sumnjivo dati". Iz "DANICE" 17
prosinca 1969 godine.
OBRANA br. 135/136 str. 9 kolovoza 1970.
Prepisao sam doslovno. Htio sam sve prepisati velikim slovima, ali nisam jer
sam htio biti dosljedan originalu članka. Zato bi bilo poželjno ovaj opis dra.
Ante Cilige (1892/1998) staviti u velika slova. Otporaš.)
Možda ćete reći zašto Vam sve to
govorim?
1. Činim to zato, jer sam uvjeren, da sva tako zvana
gospoda - stranačari rade na tome da raskopaju Otpor eliminirajući mene i one
za koje se pretpostavlja, da mene neće (iz bilo kojih razloga)
napustiti. Pri tome kao inteligentniji nastoje raznim manevrima, sintezama itd.
stvoriti grupe, koje bi preuzele
inicijativu u svoje ruke, a sami Otporaši
bili bi tek siva masa, koja bi pljeskala
govornicima i punila kase raznih
fondova za politički turizam i fabriciranje superstruktura, koje tako brzo
nestaju kako su i postale. Oko stotinjak poznatih hrvatskih intelektualaca bili
su izigrani po dru. Jeliću u Europi. Mnogi od njih na upit zar ne vide kuda to
vodi, sto puta su rekli, da oni žele kolektivnom akcijom nadomjestiti
personalnost leadera Jelića, a oni preuzeti vodstvo. Kako se je svršilo znate i
sami. Ja ne želim biti korisna budala samo zato, da nekoliko dobronamjernih ljudi
kao Vi izgubite nekoliko godina, da Vašem novom leaderu Dubičancu nametnu
kolektivno vodstvo. Nasuprot tome, kao praktičan čovjek, vjerujem da takove
ljude ne treba dizati, kako bi si uštedjeli kasnije obaranje.
2. Ako su jednom Otporaši odlučili
da im ja budem zapovjednik, a mene pokrenuli iz moga bogatog buržujskog doma i
moje nove kramarske obitelji, a ja se odlučio i pošao tim stazama, onda je to
za cijeli život. Čovjek koji ima jednu misiju i ima tako postojane i
sljedbenike, koji su bili dosljedniji
od
mene samoga, nema prava dezertirati. Ja osobno ne bih smatrao
ni ozbiljnim ni dostojnim ni
jednoga
generala, koji bi preuzeo jednu dužnost, a onda prepustio vjetrovima i hirovima jednu organizaciju kojoj stoji na čelu. Prema
tome ne mogu pomagati one ideje, skupine ili ljude, koji rade osobno protiv
mene. Ili jesam ili nisam zapovjednik Otpora! Prema tome smatram logičnim, da
ona gospoda, koji hoće računati sa Osporom moraju računati sa mnom osobno i sa
svim onima, koje mi međusobno stavimo na čelo Otpora.
S druge strane ja nikada kanadskom Otporu
neću nametati nikakvih lokalnih ni taktičkih rješenja. Imam apsolutno
povjerenje ne samo u našu međusobnu vjernost - među Otporašima - nego i u
izdržljivost i permanentnost tih ljudi zacrtanim idealima,
a moram Vama i njima priznati, da su njihovi sudovi o pojedinim ljudima bili
točniji nego moji.
Evo baš Husnija (njegov vojnik i satnik HOS NDH, mo.) mi veli, da mu je pisao Galić iz Australije,
da je jedan tamošnji Jelićev povjerenik u Sydney-u govorio otporaškim ljudima,
kako bi skupa platili put Jeliću da dođe u Australiju i tako izvrši hrvatsku
slogu. (Osobno sam poznavao
dra. Jelića. Branko Jelić je u ime Poglavnika i Ustaškog Pokreta išao par puta
u sjevernu i južnu Ameriku promicati ideje Nezavisne Države Hrvatske. Treba
priznati da je u svojoj misiji u mnogome uspio. Kada je zadnji puta bio u
posjeti sjevernoj Ameriku i pri povratku za Europu, engleske vlasti ga hapse i
zadržale ga u zatvoru sve do, mislim, 1947. godine. Od tada u glavi dra. Branka
Jelića je rasla ideja političkog leadera. U svojoj novini HRVATSKA DRŽAVA je
napisao nekih 35 nastavaka POVODOM POGLAVNIKOVE SMRTI. Imao sam priliku čitati
te opise kroz koje se je mogla vidjeti otvorena prozirnost veličanja samog
sebe, kako bi se reklo: Ja, do mene ja, a pokraj nas dvojice opet JA, mo.
Otporaš.) Iz Švedske je meni
osobno pisao glavni povjerenik Hrvoj, da je tamošnji
povjerenik
Jelića htio na brzinu supotpisati pozivno pismo Jeliću da dođe u Švedsku, jer
da on ne samo - da ima mandat svoga odbora nego i HOP-a i Domobrana, te
Oršanića itd. itd. - Vijeće uopće ni ne spominje. Pa pitam ja Vas, kakvoga
smisla ima sve to.
Možda ćete Vi meni reći da se
samo radi o Hrvatima Kanade. Ja bih Vas podsjetio na sudbinu Ujedinjenih Hrvata
u Australiji, na sudbinu istih i u samoj USA. Ja Vam o tome mogu nešto reći,
jer sam za vrijeme stvaranja istih Ujed. Hrvata bio u najtješnjoj vezi sa fra.
Silvijem Grubišićem. (Silvije
Grubišić (1909/1985) je bio hrvatski svećenik na župi u Chicagu. Napisao je
knjigu OD PRADOMOVINE DO DOMOVINE, Chicago 1979g., mo) I Ujedno Hrvati USA su bili zamišljeni kao Savez
saveza ili raznih društava. Istina je ta, da niti se uspjelo apsorbirati ni
desnicu t.j. ustaše ili hop, kako hoćete, a niti Hrv. Bratsku Zajednicu, a niti
HSS.
Jedino su Otporaši podmetali leđa, a
iz Chicaga su bili isto tako
tretirani kao mi sada od Vijeća.
Stvaralo se dojam, kao da mu trebamo biti sretni što nas pripuste nekamo. O
tome bi Rude Erić i Ivan Prcela mogli mnogo govoriti. Ista taktika se je upotrebljavala i sa Vijećem, jer se nije od svih pošteno mislilo.
Tako ili gore dogodit će se i sa tim Savezom i ja zato otvoreno velim, da Otpor
u Kanadi i USA mora najprije ostvariti svoje legalne i funkcionalne baze,
izabrati svoje predstavnike i neka ovi razgovaraju sa svima, koji to hoće.
Jesam i za razgovor sa svim drugim
predstavnicima, ali sam apsolutno protiv svake izborne geometrije i visoke
matematike, gdje se samo žonglira (gdje se vješto - a ne sasvim časno - iskorištavaju
činjenice u sporu dviju ili više političkih frakcija, mo.) i sa nekoliko imena, a sa otvorenim ciljem,
da se zabije klin između mene i Otporaša, odnosno između društava i Otporovških
predstavnika, kao što su Erić, Crni, Prcela, Šego, Gagro, Vladek itd. itd.
Dobio sam dovoljno pisama od malih ljudi iz Hamiltona, Otawe, Montreala itd. u
kojima oni na svoj jedinstven način govore o problemima, pa među inim i o tome,
kako ljudi Saveza sa svojom, možda nadmoćnijom ekipom intelektualaca, nastoje
izvrgnuti ruglu ne samo Gagru i Šimunića, nego i sve druge vodeće ljude Otpora
skupa sam nom na čelu. Ja znam imamo mana i nedostataka, pa možda je koji od
nas polupismen ili nepismen, a čak dozvoljavam da je neki od nas i zaklao koga partizana.
JEDNO PISMO MAKSA LUBURIĆA ZA
SVE NAS
Unatoč toga ti naši nepismeni koljači,
kako nas zovu, vodili su bojne, pukovnije i divizije, isto sa uspjehom, kao i
na drugoj strani gdje su brice i terezije driblali naše glavno štabce. Hrvatska
je postajala tako dugo, dok su harambaše krstarili sa ovakvim nepismenim predvodnicima ustaških jedinica. I ne samo to, nego vam
ispovijedam moju čvrstu vjeru, da će Hrvatska biti slobodna tek onda, kad
njezini preživjeli harambaše povedu hrvatske seljake i proletere i nesavršene đake
u borbu. Vi znate, da nisam demagog i uvijek sam branio intelektualce, ali Vam
velim sasma iskreno, da više vjerujem u one male ljude, koji su se našli u ovoj
gužvi i stvorili i održali društva, nego one super intelektualce sa računicom u ruci, koji sebe smatraju bogomdani vodiocima
naroda. Prema tomu ja sam za to, da se sjeda sa svim Hrvatima koji su za
Hrvatsku Državu, sve počam tamo od državotvornih socijalista i sindikalista,
istarskih i dalmatinskih partizana, (treba ovdje spomenuti da je u Istarskoj DRINI br. 3/4 1964
g. izišla PORUKA IZMIRENJA USTAŠA I HRVATSKIH PARTIZANA ,str. 19/21, koju je
sastavio dr. Miljenko Dabo Peranić a general Drinjanin djelomično izmijenio i
odobrio. Dakle, u ovom pismu ni godinu dana kasnije general Drinjanin govori i
piše u duhu PORUKE IZMIRENJA ..., mo. Otporaš.) preko HSS, islamskih, katoličkih i pravoslavnih
državotvornih skupina, pa do onih
najdivljijih ustaša, pa makar ih
vodio moj bivši šepavi ćata Jakov Barbarić. Ali sam apsolutno protiv toga, da
ljudi Otpora ubuduće gube vrijeme u fiktivnim strukturama. Nakon atomizacije
Hop-a i neslavnog uminuća Vijeća - bezuvjetno je potrebno, da se Otpor afirmira
na nedvojben način, na dva posebna fronta : onom vanjskom i političkom frontu,
te onom drugom vojno - konspirativnom ilegalnom domovinskom.
Ja bih se osjeća sretnim, da Vaše veliko hrvatsko srce i Vaš duboki um -
budu stavljeni potpuno u službu tih ideja i kroz Otpor. Kanadski
Savez nikada neće moći ni preteći, ni nadomjestiti Otpor, jer niti ima jasnih
ideja, niti ekipe prokušanih boraca predvodnika, koji bi mogli zatalasati i
oduševiti mase. Tih nekolicina intelektualaca nisu ni intelektualno, ni
brojčano, ni potencijalno, ni politički, ni stoti dio onoga što ima u USA, pa
kada oni nisu među milijun Hrvata uspjeli ostvariti nešto efikasnoga u USA,
jedva je za vjerovati, da bi stvorili u Kanadi, gdje je element mnogo
revolucionarniji i dinamičniji.
Mnogo su konstruktivnije Vaše ideje
o organizaciji tečajeva za odgoj vodećih ljudi za legalno,
društveno, političko i socijalno djelovanje u slobodnom svijetu. Napravite
lekcije, ja ću Vam ih tiskati. Kada sam počeo pisati ovo pismo nisam mislio
biti tako opširan, ali sam iz poštovanja prema Vašoj osobi i radi značenja
ideja koje iznosite, stvar namijenio ne samo Vama, nego i onom krugu ljudi iz
Kanade i USA, koje dobro poznate sa naših radnih sastanaka i koji su svi Vaši
prijatelji i poštivaoci. Vjerujem, da ćete znati cijeniti moju iskrenost i
volio bih da me netko ocijeni kao egoistu, kao zla čovjeka ali ambicioznog
generala, nego da me drže glupanom. Radije neka me mrze nego da me sažaljavaju.
Budući da sam uvjeren, da kanadski Savez neće ništa dobra učiniti za našu
stvar (poznavajući ideje i
mišljenje generala Drinjanina, za sigurno je htio reći ...učiniti za našu
"hrvatsku" stvar, mo) -
ostajemo Otpor - i onda ćemo sami snositi odgovornost za naša djela i nedjela.
Želio bih da nas dva budemo i nadalje ono što smo bili do sada.
Uz pozdrav Vašoj obitelji, odani Vam
general Drinjanin, potpis.
(Osobno sam vidio sama sebe u mnogim
izraženim mislima u ovom pismu. Mnogi smo mi državotvorni Hrvati patili za
Domovinom Hrvatskom. To je uvijek izgledalo tako kao da smo si na tabane
ispisali ime HRVATSKA te kuda god smo koracali i hodali, tragovi hrvatstva su
ostali. Mnogima to nije bilo po volji ni želji. Tuđe zemlje imaju svoje zakone
koji su prilagođeni njihovim težnjama i željama, a ne našim hrvatskim
htijenjima, pa smo često puta imali sukoba sa vlastima dotičnih zemalja; a naši
folklorni Hrvati bi nam se naslađivali: NEKA, TO STE I ZASLUŽILI, onom istom
nasladom što se je neki dana hrvatski poslanik iz Beča naslađivao hrvatskome
Domoljubu koji leži u austrijskom zatvoru samo zato što je došao na Bleiburg
odati počast Hrvatima, žrtvama antifašizma, žrtvama jugoslavenske mržnje ...Mile
Boban, Otporaš.)
On
Wed, Jan 31, 2024 at 3:00 PM Anđelko Kaćunko <crodonangelo@gmail.com> wrote:
Hvala,
brate - Protulipac je veliki i duhovni hrvatski čovjek!
sri,
31. sij 2024. u 14:32 Milan Boban <froate@hotmail.com> napisao je:
Faljen
Isus i Marija dragi moj i na Don Anđelko,
Jest
istina je ali brzina i malo zaborav sve radi.
Nastojat
ću slijediti vaš dobar savjet.
Bog!
i Veliki poZDrav. Svima.
ps:
priložena
slika je dra. Ivana Protulipca
za
sjećanje na njegovo ubojstvo od krvoločne UDBE
u
Trstu 31 siječnja 1946. godine.
(1989-
1946)
Počivao
u Miru Božjem!
dr.
Ivo Protulipac s nama je!
From: Anđelko Kaćunko <crodonangelo@gmail.com>
Sent: Wednesday,
January 31, 2024 12:33 PM
To: Mile
Boban <mileboban748@gmail.com>
Subject: Re: „DOBRO JUTRO DOBAR DAN VIDIMO SE SVAKI
DAN“
Fratelo
Mile, legendo naša živa!
Hvale
je vrijedna tvoja inicijativa – "Traže
se dobrovoljci hrvatskih pera kojima ruke ne dršću da za sve nas današnje
Hrvatice i Hrvati dadnu ANALIZU sadržaja "DRAMATIČNI
TRENUTAK HRVATSKE"... -
ali NE taj koji si naveo, nego ovaj sadašnji, dosad najdramatičniji u povijesti
od stoljeća sedmog, a to je DEMOGRAFSKA KATASTROFA ...!!!
Pozdrav
i blagoslov,
A.don
NB:
Na kraju svojih zapisa obično stavljaš
PoZDrav svima.
Mile
a
ja sam ti već davno savjetovao da i slovo s u riječi svima
pišeš
veliko, tj. S
pa
će ti tada pozdrav biti kompletan!
uto,
30. sij 2024. u 15:04 Mile Boban <mileboban748@gmail.com> napisao je:
PoZDrav
svima.
Mile.
HRVATSKI TJEDNIK
br. 16. 1971
Slika
DRAMATIČNI TRENUTAK HRVATSKE
slika
Traže se dobrovoljci hrvatskih pera kojima ruke ne
dršću da za sve nas današnje Hrvatice i Hrvati dadnu ANALIZU sadržaja "DRAMATIČNI
TRENUTAK HRVATSKE", izvor "HRVATSKI TJEDNIK br. 16., Zagreb
30 srpnja 1971". Ja ću dolje niže priložiti jednu japansku izreku
kojeg sadržaja se ja skoro u cijelosti slažem, osobito zadnji paragraf:
"Razlika je u tome što mi damo onom jednom
pametnom da vodi devet budala, a vi date onoj jednoj budali, (Titi i AVNOJ-u,
mo. Mile.) da predvodi vaših devet pametnih."
Neka svaki odgovor bude LUČONOŠA I
ŠTITONOŠA naše hrvatske povijesti.
Iskreni pozdravi svima.
Mile Boban,
dne 30 siječnja 2024.
Austin,
Texas.
On
ponedjeljak, 29. siječnja 2024. u 18:32, Bozo Simunović <simunovic.bozo@gmail.com> wrote:
Josipa
Manolića u zadnje vrijeme posjećuju dvojica katoličkih svećenika i pokušavaju
mu pred smrt “čistiti” grijehe sa njegove ukaljane duše. Tako ce mu probati
dati predsmrtno pomazanje. Ali … u konačnici svaka duša je u rukama Božjim.
Svi, bez iznimke, ćemo ići pred Lice Božje - na Božji Sud.
Međutim,
USKA SU VRATA NEBESKA!
Bog
je Svevišnji!
Bog!
ISUS
= POBJEDNIK!
On
Mon, 29 Jan 2024 at 16:41 Oculi666Dei <Oculi666Dei@protonmail.com> wrote:
Dear
All!
General-pukovnik
Josip Manolić već dulje vrijeme ne komunicira ni sa kim. Samo hropće KO KO
TNIK.
O
čemu se radi?
Lupa
continua!
On
ponedjeljak, 22. siječnja 2024. u 09:51, Mile Boban <mileboban748@gmail.com> wrote:
JA SAM HRVATSKI DOMOLJUB,
i to sa velikim početnim slovom
JA SAM HRVATSKI DOMOLJUB
Mijo Potkrajac
Dragi prijatelju
Ništa zato. Ne ljutim se a ako bi se
ljutnja bilo bi to zato sto mi nisi napisa ko je taj Vjeko i da li ga poznaš.
Kod mene je sve po starome. Pomalo radim,
pomalo trošim jer neman puno za trošiti a sto imam mi je dovoljno. Nisam vrag
da mi je malo. A ovo sto si mi posla san pročita i smišno je zato sto ne znan
imena ko je ko. Ako ti nešto znaš o tome, javi mi.
Javi mi kako si i sta deveraš.
Pozdrav svima.
Mijo.
JA SAM HRVATSKI DOMOLJUB
“Ja
sam hrvatski Domoljub, i to s velikim početnim slovom. To znači da izjavljujem
da moja rodoljubna pripadnost i sve moje misli i sve moje djelatnosti su
usmjerene u i prema tome pravcu. Ja sam ljubitelj pravde i pristaša
demokratskih zasada. Ne vidim nijedno društvo niti društveni stalež ispred
mene, osim sreće u jedinstvu hrvatskog naroda, koji je sačinjen od Hrvatica i
Hrvata sjedinjenih istom krvlju, ujedinjenih istim jezikom i podređeni istoj
zajedničkoj sudbini. Ja volim moj hrvatski narod, a mrzim samo ovu trenutnu i
prolaznu antifašističku, u stvari neokomunističku i jugoslavensku vladu RH
predsjednika Ive Josipovića, jer opravdano smatram da ovi posljednji ne mogu
predstavljati veličinu i većinu mog hrvatskog naroda kao što ne mogu
predstavljati ni njegovu sreću.
Hrvatski
domoljubni prioritet kojeg državotvorni Hrvati danas osjećaju se vidi na svim
hrvatskim portalima, i vidi se da taj njihov cilj vodi k oslobođenju našeg
naroda od svih hipoteka prošlosti, kako ustaških, tako isto i partizansko/antifašističkih,
kako iznutra tako i izvana. Hrvatsko domoljubni prioritet nastoji našem narodu
pružiti one načine života koji njemu danas odgovaraju, njemu i njegovoj
prirodi, i koji mu pomaže da se bolje izrazi na svim područjima svoje potrebe,
zatim, u skladu svojih hrvatskih osjećaja stremi k tome da, na taj način, očuva
osobitost svoga hrvatskoga naroda, kao i to da ga i dalje kultivira
sistematskim odgajanjem njegovih najboljih ljudi i njegovanjem najvećih vrlina
iz prošlosti.
Hrvatsko
domoljubni osjećaj se bori za slobodu svog naroda, jer sloboda je jedina forma
kroz koju narod može napredovati. Bori se za osnovna životna sredstva naroda
zato što štiti njegova prava na postojanje i bori se za potreban prostor jer on
predstavlja pravo ovog naroda da živi u svojoj vlastitoj Državi Hrvatskoj.
Svojim konceptom unutarnje politike hrvatsko domoljubni osjećaj zato
podrazumijeva napredak, jačanje i konsolidiranje egzistencije našeg naroda
uvođenjem posebnog – za razliku od bivšeg YU sistema – načina života i takvih
životnih zakona koji odgovaraju sa njegovom prirodnom inteligencijom i
uljudbom, i koji njegovu osnovnu snagu mogu učiniti maksimalno djelotvornom.
Konceptom vanjske politike, on podrazumijeva osiguranje razvoja putem očuvanja
slobode i stvaranja najneophodnijih preduvjeta za život. Na taj način, u svezi
sa vanjskom politikom, hrvatsko-domoljubni osjećaj se razlikuje od prethodnih
monarhokraljevsko srpskim i srpsko-komunističkim učenjem, na primjer, u
sljedećem: hrvatsko domoljubna vanjska politika u svijetu mora biti politika
čuvanja i očuvanje hrvatskih granica, nasuprot politike popuštanja međunarodnim
pritiscima, koji nas nagone da ozbiljno, sada, poslije 82 godine potpisivanja
rimskih ugovora, da priznamo Poglavniku dru. Anti Paveliću, da on tada nije
imao izbora osim potpisati te nametnute ugovore, ili ne imati ni ono što smo
imali, a povijest nam govori da smo imali svoju, hrvatsku, NEZAVISNU
DRŽAVU HRVATSKU. Otporaš.
Slike koje mi je poslao Udbin agent Milan Dorič, 25 veljače 2013.
Prva
slika: U svatovima Mire i
Slavice Barešića.
Pozadi
slike piše: Septembar 1985 – Stockholm / Švedska
Druga
slika: Krunoslav Draganović +
nejasno 1967/8. Na dnu: Draganović + Dorič M.
Treća
slika: Pozadi piše: Ja, M.
Dorič, Janko Mijatović, Nikola Štedul za vrijeme sastanka
HDP
kod Nikole Štedula srpanj 1984.
Četvrta
slika: S lijeva na desno:
Dinko Dedić, glavni i odgovorni urednik Hrvatskog Tjednika iz Australije i
visoki dužnosnik u organizaciji HDP. Do njega Mladen Schwartz, Pročelnik Odjela
za politička pitanja Hrvatskog Državotvornog Pokreta, napisao POLITIČKE TEZE
HDP-a, u Ludwigsburg-u, 10 Travnja 1983., Nikola Štedul predsjednik HDP-a i
Milan Dorić, Udbin agent koji je 1975. godina zakrvavio svoje ruke ubojstvom
istaknutog Hrvata i žarkog hrvatskog rodoljuba Nikole Martinovića (1912-1975)
Peta
slika: Omotnica u kojoj mi je
Milan Dorić poslao te slike a ja primio u ponedjeljak 25 veljače 2013. Kako je
došlo do toga? Ja sam pripremao knjigu
“PISMA
VJEKOSLAVA MAKSA LUBURIĆA 1952-1969.
Trebala
mi je informacija
o
Milanu Doriću glede Ilije Stanića, ubojice Maksa Luburića. Nazvao sam Živka
Vasilja koji je živio u Stutgarttu da li mi može pronaći ime i adresu Milana
Dorića za kojeg je Ante Vukić pisao da je Milan Dorič pomogao Iliji Staniću
doći kod Maksa u Španjolsku. Par dana kasnije Živko mi je poslao Milana Dorića
adresu a ne br. telefona, jer ga nije mogao naći. Ja sam se javio Milanu Dorić
i tražio od njega podatke o Iliji Staniću. Milan Dorič je potpuno zanijekao svu
i svaku povezanost njega s Ilijom Stanić, ali mi je usput poslao ove slike i
neke druge kopije nekih izvještaja. Ako se zagledate u sliku omotnice,
nečitljiva je adresa, zato ju prepisujem:
Svaka
čast Milane!
Je
li to moguće da je hrvatska politička emigracija bila toliko naivno/slijepa ili
je uistinu Udba bila nadmoćnija pa se olako uvlačila u državotvorne hrvatske
redove. Ako se to dokaže da je Udba bila pametnija i nadmoćnija, onda je
također istina da je dr. Franjo Tuđman isplivao iz njihovih redova, redova
Titovih Udbaša, pa ih je sve redom prevario i, po uzoru PORUKA IZMIRENJA USTAŠA
I HRVATSKIH PARTIZANA, koju je general Drinjanin u ISTARSKOJ DRINI br. 3/4
1964. godine napisao i poslao ju hrvatskim komunistima. Kada ju je dr. Franjo
Tuđman pročitao, njom se oduševio i od ushićenja kliknuo: EUREKA, što znači:
pronašao sam put kako osloboditi hrvatski narod i obnoviti Hrvatsku Državu. Što
je prvi predsjednik RH dr. Franjo Tuđman iskoristio do maksimuma bivše okorjele
YU Udbaše: Perkovića, Manolića, Boljkovca, Mesića, Bulata i druge, to je škola Vjekoslava
Maksa Luburića, generala Drinjanina.
UDBINA
GUJA U NJEDRIMA HRVATA
Dragi
prijatelju Vjeko, Hvala na listi o udbašima koju si mi poslao. Mislim da imam
tu listu. Ima njih mnogo. Ima neki Božo Bagarić, mislim druga osoba u vrhuški
bosansko/hercegovačkih udbaša. Mislim negdje u lipnju 1986. godine održali su
sastanak u Sarajevu na koji su morali svi Udbaši biti nazočni. Tu se je sve i o
svemu raspravljalo. Spominjali su se mnogi iz emigracije koji su uveliko
pomagali, direktno ili indirektno, Udbi. Spomenut ću samo tri osobe koje sam
osobno poznavao a koje Božo Bagarić na tom sastanku spominje. Usput, ovaj
izvještaj je izišao na stranicama CENZURIRANO, mislim od Domagoja Margaretića,
nisam baš siguran, ali, izgleda mi da te stranice više ne postoje. Mirko
Vidović, (1) kum mojem sinu Mili, živi u Lyonu, Francuska, je
spomenut u tom izvještaju kao suradnik ili doušnik Udbe. Osobno ja u to ne
vjerujem. Zašto? Zato što bi onda mi državotvorni ili ne državotvorni Hrvati
odmah dali vjerodostojnost Udbinim izvještajima, iako pozitivno znamo da je
Udba koristila sve moguće načine, preko rodbine, prijatelja, svojte, poznanika
itd., – a svi smo mi u neku ruku i nekim varijantama i vezama u emigraciji bili
povezani – i širila dezinformacije najgore vrsti o onim Hrvatima koji su se
imalo državotvorno hrvatski isticali, bilo to na političkom, športskom,
kulturnom, društvenom ili religioznom polju. Uzmi, na primjer, knjigu DOSJEI
UDBE O HRVATSKOJ EMIGRACIJI – Biblioteka, Dokumenti 2, Bonitas, Prozor, Laus,
Split 2000. Tu u toj knjigi, dragi moj Vjeko, skoro svaki istaknuti Hrvat u
emigraciji je oklevetan i prikazan na najgori način, kao: lopovi, bitange,
kradljivci, ubojice, neradnici, provokatori itd. Ja bih to, to jest ovu knjigu,
Udbinu knjigu preinačio u prosto proširenu dimenziju, a ta dimenzija je: da su
skoro svi oni – ili pojedinci – koji nisu spomenuti u ovoj Udbaškoj knjizi da
su na jedan ili drugi način surađivali ili bili doušnici Udbe. Ali nije ni to
točno, jer je bilo vrlo čestiti Hrvatica i Hrvata koji ni na jedan niti na
drugi način nisu bili spomenuti nigdje, a u svojim srcima su nosili našu lijepu
Hrvatsku i šakom i kapom pomagali hrvatsku osloboditeljsku borbu. Evo što o
meni u toj knjizi piše na stranici 60 i 61. Citiram cijeli tekst, pa ti sam
sebi kaži i zaključi što je i kakav je Udbin cilj bio pisati ovako o Hrvatima
koji su se, svaki na svoj način, borili za oslobođenje Hrvatske:
“BOBAN
MILAN 05112429
sin
Petra, rođen 1939. godine u selu Sovići – Grude, Mostar, Hrvat, državljanstvo
nepoznato, završio osnovnu školu, emigrant u Francuskoj. Po završetku osnovne
škole bavio se zemljoradnjom u mjestu rođenja, a povremeno je odlazio i na
sezonske radove u razna mjesta naše zemlje i nije zapaženo da je neprijateljski
istupao. (Ovo “…i nije
zapaženo da je neprijateljski istupao…” treba analizirati i pronaći ŠTA BI TO
MOGLO ZNAČITI i tko je u ovom slučaju bio taj “neprijatelj”. Onog puta kada se
točno sazna tko je MILANU BOBANU bio taj neprijatelj, bit će svakome jasno
zašto je UDBA klevetala i ocrnjivala svakog državotvornog Hrvata, a posebice
one istaknute Hrvate koji su nešto značili u hrvatskoj političkoj emigraciji,
mo. Otporaš.) bio je sklon
sitnim krađama i vršenju drugih prekršaja zbog čega je više puta kažnjavan po
ZOP-u. (Interesantno da Udba ovdje
govori o krađama i kažnjavanjima a da ne iznosi ama baš uopće nikakve podatke i
dokaze. Tipično udbaški! Ali što je za požaliti je to da i dan danas, poslije
skoro četvrt stoljeća od nestanka udbaške države Jugoslavije, ima Hrvata koji
još uvijek vjeruju u udbaške priče i njihove laži, pa im na taj način daju
podršku i vjerodostojnost njihovim iskazima, mo. Otporaš.) Koncem 1959, godine emigrirao u Italiju, a
zatim u Francusku, gdje se stalno nastanio. Po odlasku u emigraciju povezao se
s ekstremnom emigracijom, počeo neprijateljski djelovati protiv SFRJ (i to je sav moj grijeh i svih onih koji su se
borili protiv Jugoslavije, koju je UDBA vjerno čuvala, mo. Otporaš.) i bio član HOP-a. Zbog spomenute djelatnosti
nad Bobanom je zavedena kontrola, odnosno razrada…Obradom se došlo do podataka
da je on blagajnik HOP-u, da je završio diverzantski kurs 1963. godine, da se
priprema za diverzantske akcije i da je postao jedan od najekstremnijih
emigranata. Dopisuje se s rodbinom i prijateljima iz Jugoslavije. Sadržaj
pisama je neprijateljskog karaktera. Prijeti članovima SKJ, vrijeđa naše
najviše partijsko i državno rukovodstvo, veliča snagu emigracije, poriče skoru
propast režima u SFRJ i uspostavi NDH i šalje propagandni materijal
neprijateljske sadržine u Jugoslaviju. (I to su moji grijesi u borbi protiv Jugoslavije ili u
borbi za Obnovu Hrvatske Države, koje mi Udba, Udbaši i njihovi simpatizeri
pripisuju i ne mogu oprostiti, mo. Otporaš.) Na prijedlog Okružnog javnog tužilaštva Okružni sud u
Mostaru pokrenuo je marta 1965. godine krivični postupak i otvorio istragu
protiv Boban Milana u njegovoj odsutnosti zbog krivičnog djela iz člana 109.
KZ. (Sada mi postaje jasnije
zašto se je pokušavao atentat na mene u Parizu. U stan mi je došao poznat Hrvat
u proljeće 1966. godine. Sjeli smo za stol. Izvadio je samokres i stavio ga na
stol. Pitam ga zašto to radi. Uzrujano je rekao da su mu neki savjetovali i
govorili da Bobana treba ubiti, a da je on njima rekao da je Boban Hrvat kao i
mi, samo je razlika u tome što se mi s njim ne slažemo…mo. Otporaš.) U cilju pasivizacije Boban Milana SDB je
angažovala njegova oca da putem prepiske utiče na njegovu pasivizaciju. (Dragi prijatelju Vjeko, moji roditelji, ni otac
ni mater, nisu znali ni čitati ni pisati. Bili su totalno nepismeni. Kada su
moji roditelji došli posjetiti svoju djecu i unučad u San Francisco pred Božić
1972. godine, tada sam imao priliku mnogo vremena razgovarati sa mojim
roditeljima. Pričali smo o svemu. Tada su mi rekli kako su oni, Udba, dolazili
kod njih, mojih roditelja, kući i ko’ bojagi u ime mojih roditelja meni pisma
pisali, kao da to meni moji roditelji pišu. Danas, poslije preko pola stoljeća
i više ja tih pisama nemam, ali znam da su neka djeca iz susjedstva pisali
pisma mojim roditeljima nama djeci, meni u Pariz a pok. Bratu Rafi i sestrama u
San Francisco, i da u tim pismima meni ima mnogo šarenila kojeg moji reditelji
nikada meni ne bi pisali. Dakle, moglo bi se po ovome zaključiti da su Udbaši
iz Mostara u ime mojih roditelja meni pisma pisali, mo. Otporaš.) Međutim, Boban je i dalje ostao na pozicijama
ekstremnih dijela emigracije i bio povezan s Šarcem Danom i drugim pripadnicima
U.H.Njemačke. U informacijama DSIP od 2 juna 1970. godine navedeno je da je
Milan uhapšen u Parizu i da je tom prilikom kod njega pronađena mašinka koju je
posjedovao od 1966. godine tj. od momenta kada je učestovao u organiziranju
grupe diverzanata koja je bila upućena u Jugoslaviju.” (Tako Udba piše o meni u spomenutoj knjizi na
strani 60 i 61. A koga Udba hvali, za sigurno nije državotvoran Hrvat, a još
manje onaj koji Udbi vjeruje. Ja sam napustio Pariz u ponedjeljak 9 prosinca
1968. godine i sa tri kovčega, supruga, ja i dvoje nejake djece i 180 američkih
dolara u džepu došao sam u San Francisco. Putnu kartu mi je u zajam od šest
mjeseci platila međunarodna …
Robert
Gadže
Vidim
pojavljuje se kadar MVPEI i izvjesnog Šeparovića vjerojatno Zvonimira.
Gospodina pok. Šeparovića se pokušava prikazati kao velikog Hrvata i domoljuba
makar se zna da je on kao i ogromna masa zaposlenika MVPEI RH bila u partiji do
prvih izbora 1990.
Stoga za sve iz MVPEI RH pa i štovanog ministra Grlić - Radmana imam onu
latinsku koju su hrvatski nacionalisti zaboravili kad su bivši partijci i Jugoslaveni
u pitanju "Quidquid id est, timeo Danaos et dona ferentes".
Hrvatska je kroz povijest radila različite greške a jedna je nametnuto članstvo
u EU koju sad
Hrvati moraju platiti. Pitate se što je alternativa ? Nema alternative
samostalnoj i neovisnoj Hrvatskoj zavaravali vas sto puta frazom "nitko
nije otok ".
A ja tvrdim ako nitko nije otok onda je izlazak iz EU hrvatska nužnost a ulazak
u BRICS jedina alternativa manjeg zla za Hrvatsku samostalnost.
Evo dolje priloženo je
jedan mali dio povijesti generala HOS.a NDAH Vjekoslava Maksa Luburića generala
Drinjanina.
Uistinu vrlo interesantno
pročitati. Pismo je pisano profesoru Mirki Mehešu u Kanadu 8 veljače 1965.
Pozdrav svima.
Mile Boban.
Datum registracije
Jun
2013
Poruke
2,356
JEDNO PISMO MAKSA
LUBURIĆA ZA SVE NAS.
(Donosim ovdje jedno pismo u kojem
se mi svi možemo na jedan ili drugi način naći. Pismo je puno iskrenosti,
pisano od prijatelja prijatelju, prof. Mirku Mehešu. Mirko Meheš je živio u
Canadi. Znao sam za njega od prvih dana moje emigracije. Odmah poslije
Bleiburga živio je jedno vrijeme u Parizu. Bio je iskreni prijatelj branitelja
hrvatskih Ustaša u Marseillskom atentatu Georges-a Desbons-a. Skupa su radili u
pomaganju i spašavanju razbacanih Hrvata poslije Bleiburske Tragedije. Možda u
tom pomaganju i spašavanju Hrvata - kažem samo možda - ona dvojica su pomogli
Maksu Luburiću da se dočepa Španjolske 18 listopada 1948.
Kada je u rujnu 1962. godine umro u Parizu branitelj hrvatskih Ustaša:
Pospišila, Rajića i Kralja, Georges Desbos, fra. Branko Marić iz Madrida je
predvodio pogreb. Tom zgodom na sprovod su došli mnogi istaknuti Hrvati svih
zvanja. Mene je zapala dužnost da je nosim četiri (4) odlikovanja koje je
Georges Desbons dobio od hrvatske državne vlade NDH za sve usluge koje je
Maitre Georges Desbons učinio Hrvatima i za Hrvatsku. Odlikovanja Maitre
Georges Desbons su po vojničkom postupku položena sa njim u grob ili raku.
Slijedi pismo puno ispovijedi i još više razočaranja, ne razočaranja u Hrvatsku
nego u ljude bez srca i karaktera. Ovo pismo najviše se bavi prof. Dubičancem
koji je živio u Kanadi i najviše se radi o Hrvatima iz Kanade. Pošto nisam
živio u Canadi, mnogi predmeti mi nisu dovoljno poznati, iako sam mnoge osobe o
kojima general Drinjanin ovdje piše poznavao. Zato bi iz povijesne perspektive
bilo poželjno da se neko javi koje živio u Canadi i komentira na sadržaj ovoga
pisma. Pismo ću doslovno prepisati a uz potrebu ću nadodati i neke moje
spoznaje. Pismo je pisano na osam (8) stranica.
Hvala na razumijevanju. Mile Boban, Otporaš.)
general dRINJANIN
8.2.1965.
Br.
Prof. Mirko Meheš
Sudbury. Canada.
Dragi moj brate !
Pišem Vam ovo pismo u onom duhu u kojem smo nas dva bratski radili u duhu ideja
"SLUGA DOMOVINE ''. Vjerujem da ćemo nas dva tako i biti do zadnjega daha
života i do konačnog cilja, a to je ostvarenje hrvatske Države, a onda se
možemo i svađati pa i pomlatiti. Vi ste svakako bili u hrvatskoj emigraciji
jedan od nosioca ideja hrvatske sloge. Gdje god Vi budete tu će se nešto za
Hrvatsku raditi. Može Vam ovo izgledati kao neko hofiranje, ali bolje je da
moje riječi uzmete kao uvod u ono što Vam mislim reći. Radi se kao i uvijek o
Savezu i Dubičancu.
Kada god čujem ime Dubičanac i Savez sjetim se Vaših riječi u jednom starijem
pismu, koje ste pisali prijateljima u Torontu, a meni poslali kopiju. Rekli ste
među inim i to da se vidi iz načina i rada Dubičanca, da je nekada bio u školi
kod Luburića. To bi mogao biti nekada i kompliment, ali vremena su se
promijenila i sa njima i Luburić, dok je Dubičanac ostao isti. (Za današnju hrvatsku mladost i naraštaj potrebo je
reći da je poslije razlaza s Poglavnikom 1956. godine, ustaška glava Maksa
Luburića je počela sasvim drugačije misliti. Tko bude pratio ova Maksa Luburića
Pisma, nesumnjivo će primijetiti tu razliku. Zato i ne donosim po redoslijedu i
datumima Maksova Pisma. To činim zato da se ljudi prilagode Maksovu načinu
pisanja, mo. Otporaš.)
Dubičanac je u svom javnom radu najprije postavio svoj problem. Dok ste vi u
Francuskoj na žuljevima svojih ruku stvarali svoj profesorat, podizali jednu
brojnu hrvatsku obitelj i odgajali iz hrvatskih askera buduće hrvatske
sindikaliste, dr. Dubičanac je šutio, sređivao svoj život i
zarađivao pare. Kad
je već bio što se veli - "gospodin čovjek" - onda je sazvao jednu
konferenciju, u elitnom hotelu i uz dobru kapljicu i rekao: evo,
ljudi, mene i evo Saveza!
Ukopčao se je u dobrom psihološkom, kojega smo mi stvarali podnoseći teške
udarce naše braće-nebraće, održao jedan govor u kojem je rekao da je i on za
hrvatsku državu, a da je za nju bio i Tomislav i Trpimir i Krešimir i Svačić i
Starčević i Pavelić. (Samo se
za Tita ne može reći da je bio za Hrvatsku Državu, mo. Otporaš.) Dapače je među velikane ubrojio i mene i to
tako, da je ispustio
nekog drugog velikana čije
je ime bilo dulje nego moje, pa je na prazno mjesto ne zgrapano uključio moje,
vjerojatno sjećajući se u zadnjih čas ne toliko svog boravka u Jasenovcu nego
činjenice, da u Torontu postoji jedna grupa Otporaša, koji su izdržali s
organizacijom i imenom Luburića (ovdje
se radi o Ogranku HNO ERIK LISAK kojeg su u Torontu osnovali 1957. godine
Hrvati: Ratko Gagro, Vladek Štefanac, Karlo Sopta i drugi, mo. Otporaš.) i onda kada je to zaista bilo teško činiti.
S tim riječima nisam htio reći, da bi g. Dubičanca smatrao ovakvim ili onakvim.
On je gospodin, patriota, i čak vjerujem da je pozitivno raspoložen prema svom
bivšem zapovjedniku. Čak je kupio i dionice (DRINAPRES-a, mo.) i DRINE i poslao mi jednu lijepu umjetninu sa posvetom na
dar. (I ovdje se mora reći
nešto što je u svojim lažnim izjavama nedavno izjavio ubojica generala
Drinjanina Ilija Stanić, da je general bio bogat i imao mnogo različitih
nakita, mo. Otporaš.) Nu u
njegovu držanju ima nešto s čim nisam na čistu. Nije nikada smio počiniti tako
napadno veliku taktičku i psihološku pogrješku, da je sebe proglasio Savezom, a
zatim uz pomoć Vašu i drugih dobronamjernih ljudi stvorio Savez saveza, da bi
taj predstavljao Hrvate Kanade u Hrvatskom Narodnom Vijeću.
Ovo pismo sam već počeo pisati tri puta i tri puta ga isparao, da ne bi
povrijedio Vašu osjetljivost. To ne bi bilo lijepo. Nu jučer sam dobio jedno
pismeno svjedočanstvo, da je ta "kuhinja" odlučila prevesti Otpor i Otporaše
žedne preko vode. U tu svrhu eliminiran je Rude Erić, a iskorištena posebna
situacija brata Rovera, kojem je trebala javna politička rehabilitacija, (radi se o Srećku Roveru iz Australije kojeg se je
bilo osumnjičilo da je kao vodič skupina Kavranove Akcije, radio za Oznu.
Upravo zbog njega su trzavice počele između Poglavnika i generala Drinjanina
1955/1956., mo. Otporaš.) da
ga se iskoristi protiv Erića, protiv Otpora i naravno Luburića. Neću ovog časa
govoriti o Roveru i o tome koliko je on toga bio svjestan i koliko je u njemu
prevladala osobna ambicija nad interesima Otpora. Jedno je sigurno, da je Rover
imao nečistu savjest, jer mi se jedva usudio u oči gledati prilikom susreta u
Madridu, a nakon povratka njegova u Australiju sa mnom je skoro prekinuo veze,
ali je sa Brankom Jelićem našao mnogo dodirnih točaka.
Stvar Otpora u Australiji iza povratka Rovera išla je vertikalno niz brdo. Mali
ljudi, poput onih Otporaša u Torontu, bili su eliminirani i mimoilaženi, a
osobni prijatelji Roverovi, nekada dobri i stari povjerenici
DRINE vraćali su mi pakete DRINE iz Australije i ubrzo se
postavila kandidatura Rovera za šefa Otpora. S jedne strane je bilo Vijeće tj.
VLADA I POLITIKA, a s druge strane Rover se izgubio ko magare u magli,
konspirirajući s problematičnim Gezom Pasty i t.zv. revolucionarno Bratstvom.
Na povratku u Australiju više je vremena posvetio Varošu i ljudima oko
Varoševog odbora, koji su zapravo bili taj famozni "četvrti domovinski
kanal". Postavljen je bio i hrvatski nacionalni fond u Australiji, a nekom
zgodom sam čitao negdje, da takav fond postoji i u New Yorku. Dapače,
Rover mi je jasno napisao, da će se u sljedeća dva mjeseca odrediti sudbina
Hrvatske i tko tada zgrabi vlast, da će biti njegova. Izričito sam odbio ponudu
za strukturalnu i akcionu suradnju sa Bratstvom, a ponudio sam
individualno prilaženje za akciju spremnih pod mojom osobnom odgovornosti.
Među onima koji su u New Yorku znali za tu akciju eliminiranja Otpora i
ljubljenja u New Yorku gdje je dr. Jelić mnogima obećavao da iz New Yorka leti
za Madrid, da se sa Maksom dogovori o tome što treba raditi na DOMOVINSKOM
SEKTORU, a za koji je bio izabran dr. Jelić od strane Vijeća u New Yorku. (Ovdje treba za današnji naraštaj Hrvata objasniti
neke stvari iz tog doba hrvatske političke emigracije. Osobno sam bio dio tih
gibanja i promatranja pa se osjećam ponukanim reći sljedeće:
Teško se je poslije Tragedije Bleiburga Hrvatima bilo snalaziti u tuđim
zemljama; bez poznavanja jezika zemalja u kojima su prebivali, bez prijatelja i
bez ičega. Svaki svakoga okrivljavao za lošu sudbinu kroz koju prolaze, svaki
se osjećao ispravan, nitko se nije osjeća krivim. U tom vrtlogu nesnalaženja
samo su razdor i sumnja cvale i množile se. Nove hrvatske nacionalističke
organizacije su se stvarale i izbijale na površinu. Ustaški Pokret kao
legitimni predstavnik hrvatskog naroda nastoji prikupiti u svoje redove svaku
Hrvaticu i Hrvata. HSS priznaje samo sebe kao istinitog i jedinog legitimnog
predstavnika hrvatskog naroda. Nesnošljivosti između ove dvije krovne hrvatske
organizacije su dovele do osnutka: Hrvatske Republikanske Stranke 1951., Ivo
Oršanić, iste godine Hrvatski Narodni Otpor, HNO Maks Luburić (tada u okviru
Ustaškog Pokreta kao nastavak iz 1944 god.), Hrvatski Narodni Odbor, dr. Branko
Jelić, Hrvatski Demokratski Odbor, dr. Krunoslav Stjepan Draganović i Miroslav
Varoš. Svaka ova organizacija je imala svojih pristaša, sljedbenika i
simpatizera; uz to i svoje nazovimo više manje novine. Prepucavanja su bila
velika i odvratna. Novodošli Hrvati bi sa veseljem došli prve nedjelje u
hrvatske crkve da upoznaju svoje Hrvate, da im kažu kako je u Domovini Hrvatskoj,
kako tamo narod živi itd. Tek tu, sada, počima "regrutiranje"
novodošlih Hrvata u ove hrvatske organizacije različitih pogleda. Iz dana u dan
procijep između Hrvata je sve veći i veći. Došlo je do jedne prave i pravcate
POLARIZACIJE HRVATA.
Naravno da je dolazak novodošlih Hrvata u emigraciju, svojim domovinskim
shvaćanjem, prisilio hrvatsko političko vodstvo da osnuju jednu novu - do tada
nepostojeću - hrvatsku organizaciju koja će predstavljati sve postojeće
hrvatske organizacije i pokrete. Tako je došlo da stvaranja HRVATSKOG NARODNOG
VIJEĆA. Naravno Hrvatski Oslobodilački Pokret, HOP i HSS nisu za to ni čuti
htjeli, jer su se obe stranke smatrale kao legitimni predstavnici hrvatskog
naroda. Do sastanka je došlo u New Yorku 1962. godine. Na kratko veselje mnogih
Hrvata u Dijaspori, nazovimo ju tako, sada imamo HRVATSKU KROVNU ORGANIZACIJU
HRVATSKO NARODNO VIJEĆE koja će nas dovesti do oslobođenja Hrvatske. Prvi
predsjednik HNV bio je Hrvat musliman dr. Ibrahim beg Džinich. Ali na svu
žalost svih nas, tako nije mislilo vodstvo dviju hrvatskih organizacija HOP i
HSS. Bilo je i drugih, što tajnih što javnih rušitelja HNV. O tome u ovome
pismu general Drinjanin piše. Ovo sam smatrao nadodati poradi boljeg
razumijevanja samog sadržaja pisma. Mo. Otporaš)
Međutim, dobar dio pripadnika Vijeća, čim je izišao iz New Yorka počeo je svoju
djelatnost napadajima na ljude Otpora, posebno na mene osobno. Prof. Oršanić je
priredio proslavu 10. Travnja u Buenos Airesu, u duhu napadaja na vojnike i
posebno na mene. Dr. Jelić je na hamburškoj televiziji skupa sa komunistima i
čifutima - napadao sve bivše borce i mene posebno. Poslije se je pravdao, da su
ga prevarili, da i opet ponovi igru i opet isprika da su ga
prevarili. Međutim, kada bi netko pogledao njegovu novinu iza New Yorka odmah
će se osvjedočiti, da je to dio plana koji je stvoren prilikom zasjedanja
Vijeća. Prema pukovniku Štiru, koji je inače vrlo sklon političkom djelovanju,
dr. Jelić je u Buenos Airesu rekao: da kada mu govore o hrvatskim vojnicima, da
ne zna bili plakao ili se smijao. Inače on je prijavio njemačkim
vlastima pukovnika Batušića i tražio da mu se onemogući rad, jer je
moj zastupnik, a ja da sam jasenovački koljač. Mogao bih Vam nabrojiti lijepu
kiticu sličnoga cvijeća iz usta druge gospode, koji su se ljubili i grlili u
New Yorku.
Pitam ja Vas postoji li uopće Vijeće?
Tko je kriv da se je dijete skoro mrtvo rodilo, a da su ono malo života u njemu
ugušili hrvatski stranačati?
Kakav raison-detre (opravdanje,
mo.) postojanja ima Savez
kanadskih saveza, čiji je cilj predstavljati kanadske Hrvate u nepostojećem
Vijeću?
Kakvi taktički misterij može imati taj manevar sa otporaškim ljudima bez Otpora,
sa nama nametnutim predstavnicima, izigravajući one koje smo mi između sebe
postavili. Vidite, ja još nikada nisam mijenjao, ali ni postavio nijednoga
predsjednika, tajnika, odbornika itd. ni u jednom otporaškom društvu i skupini.
Ja sam dakle poštivao slobodnu igru ljudskih htijenja, sposobnosti, ambicija i
akcije. Isto tako na domovinskom sektoru vladam se kao general i tu si ne dam
nametnuti ničiji diktat. Nastojao sam biti jedan demokratski general, kako bi
mogao moje dugogodišnje iskustvo dati za Hrvatsku. Ja sam još uvijek onaj stari
Maks, koji je jeo s čarkarima na kaznu i spavao na slami i u bunkerima.
Vladek (Šimunac iz Toronta, mo) je bio na našem imanju i zna da sam ostavio
jedno bogatstvo, da bi se mogao posvetiti Hrvatskoj. Padre Oltra (jedan španjolski svećenik koji je vrlo dobro volio
Hrvate i pomagao Hrvatima u svakoj potrebi, mo.) i mnogi španjolski franjevci znadu za svaki moj
korak, pa i ovaj. Moram Vam reći da sam prošao gorkih časova u zadnje tri
godine, a ako budete imali vremena za razgovor sa stricom Antom Došenom, sa
Rudom Erićem i suprugom Milom, sa prof. Prcelom i njegovima, te sa mnogim
drugim koji su kod mene bili u toku zadnjih godina - mogu Vam sve to potvrditi.
Mogu vam reći da sam u pedesetoj godini sa četvero djece ostao na ulici, ali
nisam popustio i nastojao sam biti dobar zapovjednik Otpora.
Što mislite zašto?
Svatko si može praviti svoje kalkulacije o meni, svatko može odobravati ili ne
moj korak, ali ja Vas uvjeravam da sam se izložio skupa sa mojom četvero djecom
zato da bi mogao biti dostojan zapovjednik, pa makar i samo ono male i vjerne
grupe Otporaša u Torontu. (Zato
se nije niti čuditi da je Maks Luburić prozvao Toronto KULOM HRVATSTVA. Imam
zapisnik sa jedne sjednice organizacije ERIK LISAK iz Toronta gdje je
zapisničar sjednice vodio zapisnik i stavio po rednom broju imena i prezimena
onih članova koji taj dan nisu bili na sjednici. Vjerovali ili ne 97 članova
ogranka ERIK LISAK toj sjednici iz različitih razloga nisu bili na sjednici. To
nam govori da je ogranak HNO ERIK LISAK bio snažan i jak, nacionalno svjestan i
stegovan, mo. Otporaš).
Kada bih ja Vama rekao istinu kakovih je sve ljudi bilo koji su me nastojali
uništiti kod španjolskih vlasti, a sve zbog moje tobožnje izdaje
prema Poglavniku, Vi bi se krstili lijevom nogom, a ne desnom rukom. Kad
bih Vam ja rekao, da mi je sam nadbiskup Šarić (Ivan Šarić, Nadbiskup Vrhobosanski, umro u Madridu u srpnju
1960. god., mo.) u društvu
moje supruge rekao, da ako ne prignem šiju pred Poglavnikom, da ću biti
istjeran iz Španjolske, a to znači formalno biti predan srbokomunistima. Da vam
kažem da su stratezi Hopa (Hrvatski
Oslobodilački Pokret, HOP, mo.) na
čelu sa jednom osobom, koju iz posebnih obzira ne spominjem, dali znati mojoj
supruzi, da ja nisam nikakav general, nego kriminalni tip i obični
ubojica, (zar Stipe Mesić i
kompanija nisu rekli za hrvatske generale Antu Gotovinu i druge da su obični
kriminalci i ubojice, mo. Otporaš.) koji
je djecu klao i ljudsku krv pio, te joj nudili, ne samo građanski nego i
crkveni razvod braka i stotinu stvari, koje ne spominjem radi dobrog ukusa i
radi Vas samih, da Vas ne izlažem nepotrebnim šokovima.
Znam, da vjerujete u moje poštenje, pa i sposobnost i hrabrost. Zato vjerujem
da znate da mene ne vode osobne ambicije. Ja sam ljudima Otpora mnogo puta
ponudio, da neka među sobom izaberu drugog zapovjednika, a neće biti nikakva
tajna, da sam nastojao pukovnika Štira izgurati na to mjesto, a na politička
mjesta postaviti ljude, koje Vi dobro poznajete sa raznih sastanaka u Torontu.
Međutim, DOGAĐA SE TO, DA OGROMNA VEĆINA PRIPADNIKA OTPORA TVRDI DA BI MOJE
POVLAČENJE BILO SMATRANO NAJOBIČNIJIM DEZERTERSTVOM. Nakon razlaza sa
Poglavnikom dobio sam preko dvjesta pisama od najuglednijih ljudi emigracije,
koji su u ime viših hrvatskih interesa zahtijevali od moga rodoljublja, da
se povučem. Pa vidite, ja sam se povukao i bio sam valjda tri godine da nisam
skoro nikome ni pisma potvrdio, a kamoli napisao. U to vrijeme su ovi mali
ljudi Otporaši, moji mnogi bivši vojnici i drugi koji to nisu bili - ne samo
meni pisali nego i obnavljali vjeru, da ih neću napustiti. Prema tome, onoga
časa, kada sam se okrenuo, moj životni put je već bio određen. Imam jednu
misiju i tako dugo dok traje moj život idem tim putem.
(Što god više čitam Pisma Maksa Luburića, sve više upoznajem njegov životni
put. Ići stopama Maksa Luburića nije bilo LAKO. On je jedne zgode napisao,
mislim u novini GLAS DOMOVINE 1960. god., koju su uređivali braća Rudi i Srećko
Tomić u Torontu: Da sve što sam činio, činio sam iz ljubavi prema Hrvatskoj. To
najbolje objašnjava dr. Ante Ciliga, koji je bio Maksa Luburića ideološki i
politički protivnik i bivši zatvorenik u Sabirnom Logoru Jasenovac:
"...Uvjereni smo zato, da će hrvatski narod, kada jednom bude ujedinjen i
oslobođen, kada svlada svoju dosadašnju polemensku razdrobljenost i
pocijepanost, u slobodnu domovinu, kao simbol hrvatske slobode i ujedinjenja,
prenijeti u zajednički grob u Zagreb, na Mirogoj, tijela onih neujedinjenih u
životu svojih vođa, Mačeka i Pavelića, a da će Luburićevo tijelo biti prevezeno
na vječni počinak u njegovu Hercegovinu, u njegov Ljubuški, te da će na putu u
Zagreb, biti izloženo mrtvom borcu i opće priznanje, koliko god je on griješio,
u prvom redu u onoj prvoj fazi svojeg života, bilo iz ideološkog fanatizma,
bilo iz dinarske svojevoljnosti, nikada on nije griješio zbog koristoljublja;
sve što je činio, činio je za ideju, kako ju je on shvaćao, nikad za novac, za
bogatstvo, za materijalno dobro, za ugodan i lak život. To je najveće
priznanje, koje će mu povijest ne sumnjivo dati". Iz "DANICE" 17
prosinca 1969 godine.
OBRANA br. 135/136 str. 9 kolovoza 1970.
Prepisao sam doslovno. Htio sam sve prepisati velikim slovima, ali nisam jer
sam htio biti dosljedan originalu članka. Zato bi bilo poželjno ovaj opis dra.
Ante Cilige (1892/1998) staviti u velika slova. Otporaš.)
Možda ćete reći zašto Vam sve to govorim?
1. Činim to zato, jer sam uvjeren, da sva tako zvana gospoda
- stranačari rade na tome da raskopaju Otpor eliminirajući mene i one za koje
se pretpostavlja, da mene neće (iz bilo kojih razloga) napustiti. Pri tome
kao inteligentniji nastoje raznim manevrima, sintezama itd. stvoriti grupe,
koje bi preuzele incijativu u svoje ruke, a sami Otporaši bili bi tek
siva masa, koja bi pljeskala govornicima i punila kase raznih fondova
za politički turizam i fabriciranje superstruktura, koje tako brzo nestaju kako
su i postale. Oko stotinjak poznatih hrvatskih intelektualaca bili su izigrani
po dru. Jeliću u Europi. Mnogi od njih na upit zar ne vide kuda to vodi, sto
puta su rekli, da oni žele kolektivnom akcijom nadomjestiti personalnost leadera
Jelića, a oni preuzeti vodstvo. Kako se je svršilo znate i sami. Ja ne želim
biti korisna budala samo zato, da nekoliko dobronamjernih ljudi kao Vi izgubite
nekoliko godina, da Vašem novom leaderu Dubičancu nametnu kolektivno vodstvo.
Nasuprot tome, kao praktičan čovjek, vjerujem da takove ljude ne treba dizati,
kako bi si uštedjeli kasnije obaranje.
2. Ako su jednom Otporaši odlučili da im ja budem
zapovjednik, a mene pokrenuli iz moga bogatog buržujskog doma i moje nove
kramarske obitelji, a ja se odlučio i pošao tim stazama, onda je to za cijeli
život. Čovjek koji ima jednu misiju i ima tako postojane i sljedbenike, koji su
ili dosljedniji od mene samoga, nema prava dezertirati. Ja
osobno ne bih smatrao ni ozbiljnim ni dostojnim ni jednoga generala,
koji bi preuzeo jednu dužnost, a onda prepustio
vjetrovima i hirovima jednu organizaciju kojoj stoji na čelu.
Prema tome ne mogu pomagati one ideje, skupine ili ljude, koji rade osobno
protiv mene. Ili jesam ili nisam zapovjednik Otpora! Prema tome smatram
logičnim, da ona gospoda, koji hoće računati sa Otporom moraju računati sa mnom
osobno i sa svim onima, koje mi međusobno stavimo na čelo Otpora.
S druge strane ja nikada kanadskom Otporu neću nametati nikakvih lokalnih ni
taktičkih rješenja. Imam apsolutno povjerenje ne samo u našu međusobnu vjernost
- među Otporašima - nego i u izdržljivost i permanentnost tih
ljudi zacrtanim idealima, a moram Vama i njima priznati, da su njihovi
sudovi o pojedinim ljudima bili točniji nego moji.
Evo baš Husnija (njegov vojnik
i satnik HOS NDH, mo.) mi
veli, da mu je pisao Galić iz Australije, da je jedan tamošnji Jelićev
povjerenik u Sydney-u govorio otporaškim ljudima, kako bi skupa platili put
Jeliću da dođe u Australiju i tako izvrši hrvatsku slogu. (Osobno sam poznavao dra. Jelića. Branko Jelić je u
ime Poglavnika i Ustaškog Pokreta išao par puta u sjevernu i južnu Ameriku
promicati ideje Nezavisne Države Hrvatske. Treba priznati da je u svojoj misiji
u mnogome uspio. Kada je zadnji puta bio u posjeti sjevernoj Ameriku i pri
povratku za Europu, engleske vlasti ga hapse i zadržale ga u zatvoru sve do,
mislim, 1947. godine. Od tada u glavi dra. Branka Jelića je rasla ideja
političkog leadera. U svojoj novini HRVATSKA DRŽAVA je napisao nekih 35
nastavaka POVODOM POGLAVNIKOVE SMRTI. Imao sam priliku čitati te opise kroz
koje se je mogla vidjeti otvorena prozirnost veličanja samog sebe, kako bi se
reklo: Ja, do mene ja, a pokraj nas dvojice opet JA, mo. Otporaš.) Iz Švedske je meni osobno pisao glavni
povjerenik Hrvoje, da je tamošnji povjerenik Jelića htio na
brzinu supotpisati pozivno pismo Jeliću da dođe u Švedsku, jer da on
ne samo - da ima mandat svoga odbora nego i HOP-a i Domobrana, te Oršanića itd.
itd. - Vijeće uopće ni ne spominje. Pa pitam ja Vas, kakvoga smisla ima sve to.
Možda ćete Vi meni reći da se samo radi o Hrvatima Kanade. Ja bih Vas
podsjetio na sudbinu Ujedinjenih Hrvata u Australiji, na sudbinu istih i u
samoj USA. Ja Vam o tome mogu nešto reći, jer sam za vrijeme stvaranja istih
Ujed. Hrvata bio u najtješnjoj vezi sa fra. Silvijem Grubišiće. (Silvije Grubišić (1909/1985) je bio hrvatski
svećenik na župi u Chicagu. Napisao je knjigu OD PRADOMOVINE DO DOMOVINE,
Chicago 1979g., mo) I Ujedno
Hrvati USA su bili zamišljeni kao Savez saveza ili raznih društava. Istina je
ta, da niti se uspjelo apsorbirati ni desnicu t.j. ustaše ili hop, kako hoćete,
a niti Hrv. Bratsku Zajednicu, a niti HSS.
Jedino su Otporaši podmetali leđa, a iz Chicaga su bili isto tako
tretirani kao mi sada od Vijeća. Stvaralo se dojam, kao da mu trebamo biti
sretni što nas pripuste nekamo. O tome bi Rude Erić i Ivan Prcela mogli mnogo
govoriti. Ista taktika se je upotrebljavala i sa Vijećem, jer se nije
od svih pošteno mislilo. Tako ili gore dogodit će se i sa tim Savezom i ja zato
otvoreno velim, da Otpor u Kanadi i USA mora najprije ostvariti svoje legalne i
funkcionalne baze, izabrati svoje predstavnike i neka ovi razgovaraju sa svima,
koji to hoće.
Jesam i za razgovor sa svim drugim predstavnicima, ali sam apsolutno protiv
svake izborne geometrije i visoke matematike, gdje se samo žonglira (gdje se vješto - a ne sasvim časno - iskorištavaju
činjenice u sporu dviju ili više političkih frakcija, mo.) i sa nekoliko imena, a sa otvorenim ciljem,
da se zabije klin između mene i Otporaša, odnosno između društava i Otporovskih
predstavnika, kao što su Erić, Crni, Prcela, Šego, Gagro, Vladek itd. itd.
Dobio sam dovoljno pisama od malih ljudi iz Hamiltona, Otawe,
Montreala itd. u kojima oni na svoj jedinstven način govore o problemima,
pa među inim i o tome, kako ljudi Saveza sa svojom, možda nadmoćnijom ekipom
intelektualaca, nastoje izvrgnuti ruglu ne samo Gagru i Šimunića, nego i sve
druge vodeće ljude Otpora skupa sa mnom na čelu. Ja znam imamo mana i
nedostataka, pa možda je koji od nas polupismen ili nepismen, a
čak dozvoljavam da je neki od nas i zaklao koga partizana.
JEDNO PISMO MAKSA LUBURIĆA ZA SVE NAS
Unatoč toga ti naši nepismeni koljači, kako nas zovu, vodili su bojne,
pukovnije i divizije, isto sa uspjehom, kao i na drugoj strani gdje su brice i
terezije driblali naše glavno-štapce. Hrvatska je postajala tako dugo, dok su
harambaše krstarili sa ovakvim nepismenim
predvodnicima ustaških jedinica. I ne samo to, nego vam ispovijedam moju
čvrstu vjeru, da će Hrvatska biti slobodna tek onda, kad njezini preživjeli
harambaše povedu hrvatske seljake i proletere i nesavršene đake u borbu. Vi
znate, da nisam demagog i uvijek sam branio intelektualce, ali Vam velim sasma
iskreno, da više vjerujem u one male ljude, koji su se našli u ovoj gužvi i
stvorili i održali društva, nego one superintelektualce sa računicom
u ruci, koji sebe smatraju bogomdani vodiocima naroda. Prema tomu ja sam za to,
da se sjeda sa svim Hrvatima koji su za Hrvatsku Državu, sve počam tamo od
državotvornih socijalista i sindikalista, istarskih i dalmatinskih
partizana, (treba ovdje
spomenuti da je u Istarskoj DRINI br. 3/4 1964 g. izišla PORUKA IZMIRENJA
USTAŠA I HRVATSKIH PARTIZANA ,str. 19/21, koju je sastavio dr. Miljenko Dabo
Peranić a general Drinjanin djelomično izmijenio i odobrio. Dakle, u ovom pismu
ni godinu dana kasnije general Drinjanin govori i piše u duhu PORUKE
IZMIRENJA..., mo. Otporaš.) preko
HSS, islamskih, katoličkih i pravoslavnih državotvornih skupina, pa
do onih najdivljijih ustaša, pa makar ih vodio moj bivši
šepavi ćata Jakov Barbarić. Ali sam apsolutno protiv toga, da ljudi Otpora
ubuduće gube vrijeme u fiktivnim strukturama. Nakon atomizacije Hop-a i
neslavnog uminuća Vijeća - bezuvjetno je potrebno, da se Otpor afirmira na
nedvojben način, na dva posebna fronta : onom vanjskom i političkom frontu, te
onom drugom vojno - konspirativnom ilegalnom domovinskom. Ja bih se
osjeća sretnim, da Vaše veliko hrvatsko srce i Vaš duboki um -
budu stavljeni potpuno u službu tih ideja i kroz Otpor. Kanadski Savez
nikada neće moći ni preteći, ni nadomjestiti Otpor, jer niti ima jasnih ideja,
niti ekipe prokušanih boraca predvodnika, koji bi mogli zatalasati i oduševiti
mase. Tih nekolicina intelektualaca nisu ni intelektualno, ni brojčano, ni
potencijalno, ni politički, ni stoti dio onoga što ima u USA, pa kada oni nisu
među milijun Hrvata uspjeli ostvariti nešto efikasnoga u USA, jedva je za
vjerovati, da bi stvorili u Kanadi, gdje je element mnogo revolucionarniji i
dinamičniji.
Mnogo su konstruktivnije Vaše ideje o organizaciji tečajeva za odgoj
vodećih ljudi za legalno, društveno, političko i socijalno djelovanje u
slobodnom svijetu. Napravite lekcije, ja ću Vam ih tiskati. Kada sam počeo
pisati ovo pismo nisam mislio biti tako opširan, ali sam iz poštovanja prema
Vašoj osobi i radi značenja ideja koje iznosite, stvar namijenio ne samo Vama,
nego i onom krugu ljudi iz Kanade i USA, koje dobro poznate sa naših radnih
sastanaka i koji su svi Vaši prijatelji i poštivaoci. Vjerujem, da ćete znati
cijeniti moju iskrenost i volio bih da me netko ocijeni kao egoistu, kao zla
čovjeka ali ambicioznog generala, nego da me drže glupanom. Radije neka me mrze
nego da me sažaljevaju. Budući da sam uvjeren, da kanadski Savez neće ništa
dobra učiniti za našu stvar (poznavajući
ideje i mišljenje generala Drinjanina, za sigurno je htio reći ...učiniti za
našu "hrvatsku" stvar, mo) -
ostajemo Otpor - i onda ćemo sami snositi odgovornost za naša djela i nedjela.
Želio bih da nas dva budemo i nadalje ono što smo bili do sada.
Uz pozdrav Vašoj obitelji, odani Vam
general Drinjanin, potpis.
(Osobno sam vidio sama sebe u mnogim
izraženim mislima u ovom pismu. Mnogi smo mi državotvorni Hrvati patili za
Domovinom Hrvatskom. To je uvijek izgledalo tako kao da smo si na tabane
ispisali ime HRVATSKA te kuda god smo koracali i hodali, tragovi hrvatstva su
ostali. Mnogima to nije bilo po volji ni želji. Tuđe zemlje imaju svoje zakone
koji su prilagođeni njihovim težnjama i željama, a ne našim hrvatskim
htijenjima, pa smo često puta imali sukoba sa vlastima dotičnih zemalja; a naši
folklorni Hrvati bi nam se naslađivali: NEKA, TO STE I ZASLUŽILI, onom istom
nasladom što se je neki dana hrvatski poslanik iz Beča naslađivao hrvatskome
Domoljubu koji leži u austrijskom zatvoru samo zato što je došao na Bleiburg
odati počast Hrvatima, žrtvama antifašizma, žrtvama jugoslavenske mržnje ...Mile
Boban, Otporaš.)
On Wed, Jan 31, 2024 at
3:00 PM Anđelko Kaćunko <crodonangelo@gmail.com> wrote:
Hvala, brate - Protulipac
je veliki i duhovni hrvatski čovjek!
sri, 31. sij 2024. u
14:32 Milan Boban <froate@hotmail.com> napisao je:
Faljen Isus i Marija dragi
moj i na Don Anđelko,
Jest istina je ali brzina
i malo zaborav sve radi.
Nastojat ću slijediti vaš
dobar savjet.
Bog! i Veliki poZDrav.
Svima.
ps:
priložena slika je dra.
Ivana Protulipca
za sjećanje na njegovo
ubojstvo od krvoločne UDBE u Trstu 31 siječnja 1946. godine.
(1989- 1946)
Počivao u Miru Božjem!
dr. Ivo Protulipac s nama
je!
Fratelo Mile, legendo naša
živa!
Hvale je vrijedna tvoja
inicijativa -
"Traže se dobrovoljci
hrvatskih pera kojima ruke ne dršću da za sve nas današnje Hrvatice i Hrvati
dadnu ANALIZU sadržaja "DRAMATIČNI TRENUTAK HRVATSKE"... - ali NE taj koji si naveo, nego ovaj sadašnji,
dosad najdramatičniji u povijesti od stoljeća sedmog, a to je DEMOGRAFSKA
KATASTROFA ...!!!
Pozdrav i blagoslov,
A.don
NB: Na kraju svojih zapisa
obično stavljaš
PoZDrav svima.
Mile
a ja sam ti već davno
savjetovao da i slovo s u riječi svima
pišeš veliko, tj. S
pa će ti tada pozdrav biti
kompletan!
uto, 30. sij 2024. u 15:04
Mile Boban <mileboban748@gmail.com> napisao je:
PoZDrav svima.
Mile.
JA SAM HRVATSKI
DOMOLJUB, i to sa velikim početnim slovom
JA SAM HRVATSKI
DOMOLJUB
Mijo Potkrajac <mijopotkrajac@gmail.com>
Dragi prijatelju,
Ništa zato. Ne ljutim se a ako bi se ljutija
bilo bi to zato sto mi nisi napisa ko je taj Vjeko i da li ga poznaš.
Kod mene je sve po starome. Pomalo radim,
pomalo trošim jer neman puno za trošiti a sto imam mi je dovoljno. Nisam vrag
da mi je malo. A ovo sto si mi posla san pročita i smišno je zato sto ne znan
imena ko je ko. Ako ti nešto znaš o tome, javi mi.
Javi mi kako si i sta deveraš.
Pozdrav svima.
Mijo.
JA SAM HRVATSKI
DOMOLJUB
“Ja sam hrvatski Domoljub,
i to s velikim početnim slovom. To znači da izjavljujem da moja rodoljubna
pripadnost i sve moje misli i sve moje djelatnosti su usmjerene u i prema tome
pravcu. Ja sam ljubitelj pravde i pristaša demokratskih zasada. Ne vidim
nijedno društvo niti društveni stalež ispred mene, osim sreće u jedinstvu
hrvatskog naroda, koji je sačinjen od Hrvatica i Hrvata sjedinjenih istom
krvlju, ujedinjenih istim jezikom i podređeni istoj zajedničkoj sudbini. Ja
volim moj hrvatski narod, a mrzim samo ovu trenutnu i prolaznu antifašističku,
u stvari neokomunističku i jugoslavensku vladu RH predsjednika Ive Josipovića,
jer opravdano smatram da ovi posljednji ne mogu predstavljati veličinu i većinu
mog hrvatskog naroda kao što ne mogu predstavljati ni njegovu sreću.
Hrvatski domoljubni
prioritet kojeg državotvorni Hrvati danas osjećaju se vidi na svim hrvatskim
portalima, i vidi se da taj njihov cilj vodi k oslobođenju našeg naroda od svih
hipoteka prošlosti, kako ustaških, tako isto i partizansko/antifašističkih,
kako iznutra tako i izvana. Hrvatsko domoljubni prioritet nastoji našem narodu
pružiti one načine života koji njemu danas odgovaraju, njemu i njegovoj
prirodi, i koji mu pomaže da se bolje izrazi na svim područjima svoje potrebe,
zatim, u skladu svojih hrvatskih osjećaja stremi k tome da, na taj način, očuva
osobitost svoga hrvatskoga naroda, kao i to da ga i dalje kultivira
sistematskim odgajanjem njegovih najboljih ljudi i njegovanjem najvećih vrlina
iz prošlosti.
Hrvatsko domoljubni
osjećaj se bori za slobodu svog naroda, jer sloboda je jedina forma kroz koju
narod može napredovati. Bori se za osnovna životna sredstva naroda zato što
štiti njegova prava na postojanje i bori se za potreban prostor jer on
predstavlja pravo ovog naroda da živi u svojoj vlastitoj Državi Hrvatskoj.
Svojim konceptom unutarnje politike hrvatsko domoljubni osjećaj zato
podrazumijeva napredak, jačanje i konsolidiranje egzistencije našeg naroda
uvođenjem posebnog – za razliku od bivšeg YU sistema – načina života i takvih
životnih zakona koji odgovaraju sa njegovom prirodnom inteligencijom i
uljudbom, i koji njegovu osnovnu snagu mogu učiniti maksimalno djelotvornom.
Konceptom vanjske politike, on podrazumijeva osiguranje razvoja putem očuvanja
slobode i stvaranja najneophodnijih preduvjeta za život. Na taj način, u svezi
sa vanjskom politikom, hrvatsko-domoljubni osjećaj se razlikuje od prethodnih
monarhokraljevsko srpskim i srpsko-komunističkim učenjem, na primjer, u
sljedećem: hrvatsko domoljubna vanjska politika u svijetu mora biti politika
čuvanja i očuvanje hrvatskih granica, nasuprot politike popuštanja međunarodnim
pritiscima, koji nas nagone da ozbiljno, sada, poslije 82 godine potpisivanja
rimskih ugovora, da priznamo Poglavniku dru. Anti Paveliću, da on tada nije
imao izbora osim potpisati te nametnute ugovore, ili ne imati ni ono što smo
imali, a povijest nam govori da smo imali svoju, hrvatsku, NEZAVISNU
DRŽAVU HRVATSKU. Otporaš.
Slike koje mi je
poslao Udbin agent Milan Dorič, 25 veljače 2013.
Prva slika: U svatovima Mire i Slavice Barešića.
Pozadi slike piše: Septembar
1985 – Štockholm / Švedska
Druga slika: Krunoslav Draganiović + nejasno 1967/8. Na
dnu: Draganović + Dorič M.
Treća slika: Pozadi piše: Ja, M. Dorič, Janko Mijatović,
Nikola Štedul za vrijeme sastanka
HDP kod Nikole Štedula
srpanj 1984.
Četvrta slika: S lijeva na desno: Dinko Dedić, glavni i
odgovorni urednik Hrvatskog Tjednika iz Australije i visoki dužnosnik u
organizaciji HDP. Do njega Mladen Schwartz, Pročelnik Odjela za politička
pitanja Hrvatskog Državotvornog Pokreta, napisao POLITIČKE TEZE HDP-a, u
Ludwigsburg-u, 10 Travnja 1983., Nikola Štedul predsjednik HDP-a i Milan Dorić,
Udbin agent koji je 1975. godina zakrvavio svoje ruke ubojstvom istaknutog
Hrvata i žarkog hrvatskog rodoljuba Nikole Martinovića (1912-1975)
Peta slika: Omotnica u kojoj mi je Milan Dorić poslao te slike
a ja primio u ponedjeljak 25 veljače 2013. Kako je došlo do toga? Ja sam
pripremao knjigu
“PISMA VJEKOSLAVA MAKSA
LUBURIĆA 1952-1969.
Trebala mi je informacija o
Milanu Doriću glede Ilije Stanića, ubojice Maksa Luburića. Nazvao sam Živka
Vasilja koji je živio u Stutgarttu da li mi može pronaći ime i adresu Milana
Dorića za kojeg je Ante Vukić pisao da je Milan Dorič pomogao Iliji Staniću
doći kod Maksa u Španjolsku. Par dana kasnije Živko mi je poslao Milana Dorića
adresu a ne br. telefona, jer ga nije mogao naći. Ja sam se javio Milanu Dorić
i tražio od njega podatke o Iliji Staniću. Milan Dorič je potpuno zanijekao svu
i svaku povezanost njega s Ilijom Stanić, ali mi je usput poslao ove slike i
neke druge kopije nekih izvještaja. Ako se zagledate u sliku omotnice,
nečitljiva je adresa, zato ju prepisujem:
Svaka čast Milane!
Je li to moguće da je
hrvatska politička emigracija bila toliko naivno/slijepa ili je uistinu Udba
bila nadmoćnija pa se olako uvlačila u državotvorne hrvatske redove. Ako se to
dokaže da je Udba bila pametnija i nadmoćnija, onda je također istina da je dr.
Franjo Tuđman isplivao iz njihovih redova, redova Titovih Udbaša, pa ih je sve
redom prevario i, po uzoru PORUKA IZMIRENJA USTAŠA I HRVATSKIH PARTIZANA, koju
je general Drinjanin u ISTARSKOJ DRINI br. 3/4 1964. godine napisao i poslao ju
hrvatskim komunistima. Kada ju je dr. Franjo Tuđman pročitao, njom se oduševio
i od ushićenja kliknuo: EUREKA, što znači: pronašao sam put kako osloboditi
hrvatski narod i obnoviti Hrvatsku Državu. Što je prvi predsjednik RH dr.
Franjo Tuđman iskoristio do maksimuma bivše okorjele YU Udbaše: Perkovića,
Manolića, Boljkovca, Mesića, Bulata i druge, to je škola Vjekoslava Maksa
Luburića, generala Drinjanina.
UDBINA GUJA U NJEDRIMA
HRVATA
Dragi prijatelju Vjeko,
Hvala na listi o udbašima koju si mi poslao. Mislim da imam tu listu. Ima njih
mnogo. Ima neki Božo Bagarić, mislim druga osoba u vrhuški
bosansko/hercegovačkih udbaša. Mislim negdje u lipnju 1986. godine održali su
sastanak u Sarajevu na koji su morali svi Udbaši biti nazočni. Tu se je sve i o
svemu raspravljalo. Spominjali su se mnogi iz emigracije koji su uveliko
pomagali, direktno ili indirektno, Udbi. Spomenut ću samo tri osobe koje sam
osobno poznavao a koje Božo Bagarić na tom sastanku spominje. Usput, ovaj
izvještaj je izišao na stranicama CENZURIRANO, mislim od Domagoja Margaretića,
nisam baš siguran, ali, izgleda mi da te stranice više ne postoje. Mirko
Vidović, (1) kum mojem sinu Mili, živi u Lyonu, Francuska, je
spomenut u tom izvještaju kao suradnik ili doušnik Udbe. Osobno ja u to ne
vjerujem. Zašto? Zato što bi onda mi državotvorni ili ne državotvorni Hrvati
odmah dali vjerodostojnost Udbinim izvještajima, iako pozitivno znamo da je
Udba koristila sve moguće načine, preko rodbine, prijatelja, svojte, poznanika
itd., – a svi smo mi u neku ruku i nekim varijantama i vezama u emigraciji bili
povezani – i širila dezinformacije najgore vrsti o onim Hrvatima koji su se
imalo državotvorno hrvatski isticali, bilo to na političkom, športskom,
kulturnom, društvenom ili religioznom polju. Uzmi, na primjer, knjigu DOSJEI
UDBE O HRVATSKOJ EMIGRACIJI – Biblioteka, Dokumenti 2, Bonitas, Prozor, Laus,
Split 2000. Tu u toj knjizi, dragi moj Vjeko, skoro svaki istaknuti Hrvat u
emigraciji je oklevetan i prikazan na najgori način, kao: lopovi, bitange,
kradljivci, ubojice, neradnici, provokatori itd. Ja bih to, to jest ovu knjigu,
Udbinu knjigu preinačio u prosto proširenu dimenziju, a ta dimenzija je: da su
skoro svi oni – ili pojedinci – koji nisu spomenuti u ovoj Udbaškoj knjizi da
su na jedan ili drugi način surađivali ili bili doušnici Udbe. Ali nije ni to
točno, jer je bilo vrlo čestiti Hrvatica i Hrvata koji ni na jedan niti na
drugi način nisu bili spomenuti nigdje, a u svojim srcima su nosili našu lijepu
Hrvatsku i šakom i kapom pomagali hrvatsku osloboditeljsku borbu. Evo što o
meni u toj knjizi piše na stranici 60 i 61. Citiram cijeli tekst, pa ti sam
sebi kaži i zaključi što je i kakav je Udbin cilj bio pisati ovako o Hrvatima
koji su se, svaki na svoj način, borili za oslobođenje Hrvatske:
“BOBAN MILAN 05112429
sin Petra, rođen 1939.
godine u selu Sovići – Grude, Mostar, Hrvat, državljanstvo nepoznato, završio
osnovnu školu, emigrant u Francuskoj. Po završetku osnovne škole bavio se
zemljoradnjom u mjestu rođenja, a povremeno je odlazio i na sezonske radove u
razna mjesta naše zemlje i nije zapaženo da je neprijateljski istupao. (Ovo “…i nije zapaženo da je neprijateljski
istupao…” treba analizirati i pronaći ŠTA BI TO MOGLO ZNAČITI i tko je u ovom
slučaju bio taj “neprijatelj”. Onog puta kada se točno sazna tko je MILANU
BOBANU bio taj neprijatelj, bit će svakome jasno zašto je UDBA klevetala i
ocrnjivala svakog državotvornog Hrvata, a posebice one istaknute Hrvate koji su
nešto značili u hrvatskoj političkoj emigraciji, mo. Otporaš.) bio je sklon sitnim krađama i vršenju drugih
prekršaja zbog čega je više puta kažnjavan po ZOP-u. (Interesantno da Udba ovdje govori o krađama i
kažnjavanjima a da ne iznosi ama baš uopće nikakve podatke i dokaze. Tipično
udbaški! Ali što je za požaliti je to da i dan danas, poslije skoro četvrt
stoljeća od nestanka udbaške države Jugoslavije, ima Hrvata koji još uvijek
vjeruju u udbaške priče i njihove laži, pa im na taj način daju podršku i
vjerodostojnost njihovim iskazima, mo. Otporaš.)
Koncem 1959, godine
emigrirao u Italiju, a zatim u Francusku, gdje se stalno nastanio. Po odlasku u
emigraciju povezao se s ekstremnom emigracijom, počeo neprijateljski djelovati
protiv SFRJ (i to je sav moj
grijeh i svih onih koji su se borili protiv Jugoslavije, koju je UDBA vjerno
čuvala, mo. Otporaš.) i bio
član HOP-a. Zbog spomenute djelatnosti nad Bobanom je zavedena kontrola,
odnosno razrada…Obradom se došlo do podataka da je on blagajnik HOP-u, da je
završio diverzantski kurs 1963. godine, da se priprema za diverzantske akcije i
da je postao jedan od najekstremnijih emigranata. Dopisuje se s rodbinom i
prijateljima iz Jugoslavije. Sadržaj pisama je neprijateljskog karaktera.
Prijeti članovima SKJ, vrijeđa naše najviše partijsko i državno rukovodstvo,
veliča snagu emigracije, poriče skoru propast režima u SFRJ i uspostavi NDH i
šalje propagandni materijal neprijateljske sadržine u Jugoslaviju. (I to su moji grijesi u borbi protiv Jugoslavije
ili u borbi za Obnovu Hrvatske Države, koje mi Udba, Udbaši i njihovi
simpatizeri pripisuju i ne mogu oprostiti, mo. Otporaš.) Na prijedlog Okružnog javnog tužilaštva
Okružni sud u Mostaru pokrenuo je marta 1965. godine krivični postupak i
otvorio istragu protiv Boban Milana u njegovoj odsutnosti zbog krivičnog djela
iz člana 109. KZ. (Sada mi
postaje jasnije zašto se je pokušavao atentat na mene u Parizu. U stan mi je
došao poznat Hrvat u proljeće 1966. godine. Sjeli smo za stol. Izvadio je
samokres i stavio ga na stol. Pitam ga zašto to radi. Uzrujano je rekao da su
mu neki savjetovali i govorili da Bobana treba ubiti, a da je on njima rekao da
je Boban Hrvat kao i mi, samo je razlika u tome što se mi s njim ne slažemo…mo.
Otporaš.)
U cilju pasivizacije Boban
Milana SDB je angažovala njegova oca da putem prepiske utiče na njegovu
pasivizaciju. (Dragi
prijatelju Vjeko, moji roditelji, ni otac ni mater, nisu znali ni čitati ni
pisati. Bili su totalno nepismeni. Kada su moji roditelji došli posjetiti svoju
djecu i unučad u San Francisco pred Božić 1972. godine, tada sam imao priliku
mnogo vremena razgovarati sa mojim roditeljima. Pričali smo o svemu. Tada su mi
rekli kako su oni, Udba, dolazili kod njih, mojih roditelja, kući i ko’ bojagi
u ime mojih roditelja meni pisma pisali, kao da to meni moji roditelji pišu.
Danas, poslije preko pola stoljeća i više ja tih pisama nemam, ali znam da su
neka đdjeca iz susjedstva pisali pisma mojim roditeljima nama djeci, meni u
Pariz a pok. Bratu Rafi i sestrama u San Francisco, i da u tim pismima meni ima
mnogo šarenila kojeg moji roditelji nikada meni ne bi pisali. Dakle, moglo bi
se po ovome zaključiti da su Udbaši iz Mostara u ime mojih roditelja meni pisma
pisali, mo. Otporaš.) Međutim,
Boban je i dalje ostao na pozicijama ekstremnih dijela emigracije i bio povezan
s Šarcem Danom i drugim pripadnicima U.H.Njemačke. U informacijama DSIP od 2
juna 1970. godine navedeno je da je Milan uhapšen u Parizu i da je tom prilikom
kod njega pronađena mašinka koju je posjedovao od 1966. godine tj. od momenta
kada je učestovao u organiziranju grupe diverzanata koja je bila upućena u
Jugoslaviju.” (Tako Udba
piše o meni u spomenutoj knjizi na strani 60 i 61. A koga Udba hvali, za
sigurno nije državotvoran Hrvat, a još manje onaj koji Udbi vjeruje. Ja sam
napustio Pariz u ponedjeljak 9 prosinca 1968. godine i sa tri kovčega, supruga,
ja i dvoje nejake djece i 180 američkih dolara u džepu došao sam u San
Francisco. Putnu kartu mi je u zajam od šest mjeseci platila međunarodna
organizacija za izbjeglice u prekomorske zemlje. Dakle, kako se vidi i iz ovog
udbaškog opisa i o “mojoj mašinki” u Parizu, još jedna u nizu
udbaških laži protiv mene. Mo. Mile Boban, Otporaš.) Josip Vrbić (2) (1939-2012) je bio
jedan emigrantski piskaralo i za neke, da ne kažem mnoge, bio je interesantan,
pa je tako, moglo bi se reći, i naš ili čiji god Josip Vrbić bio, mogao je biti
interesantan i za američke obavještajne službe, a poznato je da sve službe iz
svih država svijeta su obvezne uzajmio surađivati. Pa ako je Josip Vrbić bio u
službi američkih agencija, onda se nije niti čuditi kako je Božo Bagarić u
svojem izvještaju bosanskohercegovačkoj Udbi označio istoga kao suradnika Udbe.
Što se tiče Joze Mihalja (3) (1935-2010) kojeg Božo Bagarić
također spominje u svojem izvještaju od lipnja 1986. godine kao suradnika Udbe,
rekao bih isto što sam rekao i za Mirka Vidovića i Josipa Vrbića. Tko je
poznavao ovu trojicu, po njihovu vladanju mogao se je osvjedočiti da su više
bili paradni Hrvati, dobro mokrog jezika a vrlo malih učinaka.
Dragi moj prijatelju Vjeko
ne znam koliko će te ovo ili hoće li te ovo imalo zanimati, ali, eto, ja se
odulji u nadi da bi te ove informacije mogle zanimati. Želim tebi i tvojoj
obitelji Sretan Uskrs! kao i naš dragi nadolazeći hrvatski državni praznik
Deseti Travnja!
Primi moje iskrene
pozdrave. Bog! Mile Boban, Otporaš. ZDS!
(:::::)
On Sun, Jan 21, 2024 at
8:11 PM dragutin safaric <dragutin_safaric@yahoo.com> wrote:
2024-01-22 - dragutin
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
UFO --- NLO . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
„ZAKLELA SE ZEMLJA RAJU DA SVE i SVEMIRSKE
TAJNE SE SAZNAJU“
u 5 godina sakupljeno 1.000 poveznica.
http://www.safaric-safaric.si/UFO.htm
http://www.safaric-safaric.si/AGIZ.htm
http://safaric-safaric.si/Google_Maps_dragutin.htm
http://www.safaric-safaric.si/zds@@@/AGIZ-dragutin_ZDS---2022.htm
http://www.safaric-safaric.si/zds@@@/zds__ndh_drinjanin/2023-00_General_Drinjanin.htm
General_Drinjanin_Maks_Luburić–Google_Otporas_dragutin
2024-04-18 - Otporaš
Luis A. Garcia
Rodriguez piše o Maksu Luburiću
My very dear GRAND AMIGO Vjekoslav junior
Luburić,
Would you please translate this from
Spanish to English for me. A Frenchman is asking me to translate it into
French.
To do that this has to be translated from
Spanish to English and then I will translate it in French.
Thanks a lot, my very dear GRAND AMIGO
CROATA.
Your GRAND AMIGO CROATA Mile Boban.
O španjolskom jeziku o Maksu luburiću
Luis A. Garcia
Rodriguez piše o Maksu Luburiću
My very dear GRAND AMIGO Vjekoslav junior
Luburić,
Would you please translate this from
Spanish to English for me. A Frenchman is asking me to translate it into
French.
To do that this has to be translated from
Spanish to English and then I will translate it in French.
Thanks a lot, my very dear GRAND AMIGO
CROATA.
Your GRAND AMIGO CROATA Mile Boban.
O španjolskom jeziku o Maksu luburiću
Espagnol.
En mi tierra no es problema morir, sino vivir
Hrvatski.
U mojoj zemlji nije problem umrijeti nego živjeti.
Espagnol
En mi tierra no es problema morir,
sino vivir
Mi general:
Dolor y memoria, mandato y ejemplo, y honor de imperecedera
Lealtad a la más sublime de las causas humanas, nos testas también con tu
ausencia.
Gracias por ello, camarada y General Luburic, por haber amado tanto a esta
España nuestra y tuya, por haber honrado a sus Caídos que te precedieron
en holocausto, victimas también de la diabólica hiena judeo-Marxista, los que
te han acogido ya, en su Guardia Eterna de luceros, como nosotros lo hicimos en
vida en nuestra vanguardia de
lucha diaria. Gracias, General, por haber dado a conocer y amar de la misma forma
generosa tu Croacia bendita y mártir, que renacerá pronto victoriosa, porque
esa tierra capaz de alumbrar hombres como tu no puede sucumbir jamás. Gracias,
camarada, por avivar con fuego purificador las llamas que queman nuestras almas
de la Patria Europea, blanca justa unida e Independiente. Gracias, soldado de
lucha por todas tus enseñanzas y experiencia que nos prodigaste a manos
llenas.
Aquí estamos, General Luburic, y aquí seguiremos inasequibles al desaliento,como
ya nos enseñaron nuestros mayores.Tu muerte también postrer acto de
servicio y ejemplo.Aquí nuestro relevo en el camino.
Para ti ya, la tierra, que, si un día no fue la tuya, ya lo es, y agradecida te
acoge en su seno de amor y perfume de naranjos, para ti nuestras oraciones y el
juramento sagrado de perseverancia en la lucha en el lugar más incómodo y
difícil, Hasta conseguir para nuestra España es todo lo que tú
ambicionas para tu Croacia.
Seguiremos luchando como tú lo hiciste y esperamos si conviene también hacernos
merecedores del honor y la dignidad que se alcanza cuando el sádico artero
puñal acerado por el odio bolchevique y pagado con la rapiña
judía, escoge entre todos los valientes el mejor y se ceba con toda la
capacidad de su miserable diabolismo en tu carne y vida generosa.
¡Que nuestras futuras acciones merezcan desde Allí tu beneplácito!
¡Camarada Luburic¡!!! ¡!!Presente¡!!
Luis A. García Rodríguez
-----------------------------------------------------------------------------------
Hrvatski
U mojoj zemlji nije problem umrijeti,
nego živjeti
Moj general:
Bol i sjećanje, mandat i primjer i čast neprolaznosti
Odanost najuzvišenijem ljudskom cilju, vi nama svjedočite vašom odsutnošću.
Hvala vam na tome druže i generale Luburiću što ste voljeli i ovu našu i vašu
Španjolsku, jer smo odali počast svojim palima koji su vam prethodili u
holokaustu, također žrtve đavolske
židovsko-marksističke hijene, oni koji su te već dočekali, u svojoj Vječnoj
straži zvijezda, kao što smo radili u životu u našoj avangardi svakodnevne
borbe.
Hvala
vam, generale, što ste učinili poznatom i voljenom na isti velikodušan način
svoju blaženu i mučeničku Hrvatsku koja će se preporoditi uskoro pobjednički,
jer je ta zemlja sposobna rađati ljude poput vas koji nikada ne mogu
podleći.
Hvala
ti, druže generale, što si zapalio pročišćavajući plamen oganja koji je zapalio
duše naše Europske Domovine, koja pošteno blista ujedinjena i nezavisna. Hvala
vam, borbeni vojniče za sva vaša učenja i iskustva koja ste nam dali u pune
ruke posla.
Tu smo, generale Luburiću, i tu ćemo ostati nepobjeđeni, ostat ćemo
ne klonula duha, kako nas je učila i vaša smrt koja je posljednji čin
služenja i primjera. Ovdje je naše olakšanje u stazama.
Za vas je sada ova zemlja, koja, ako jednog dana nije bila vaša, sada već
jeste, i zahvalna vam je. On vas pozdravlja i u svojim grudima nosi ljubav
mirisa i stabala naranče, i za vas nosi naše molitve i svetu zakletvu
ustrajnosti u boriti se na najudobnijem i najtežem mjestu, dok ne dobijemo
svoje u Španjolskoj sve što ste htjeli za svoju Hrvatsku.
Nastavit ćemo se boriti kao i vi i čekat ćemo hoće li nam to odgovarati također
da nas učini dostojnima časti i dostojanstva koje se postiže kad sadistički
lukavi bodež naoštren boljševičkom mržnjom i plaćeni židovskom pljačkom,
birajte između svih hrabrih najboljeg a on napada svom snagom svog jadnog
dijabolizma na vašem mesu i velikodušnom životu.
Neka naše buduće radnje zaslužuju vaše odobrenje!
druže Luburić!!! !!Predstavite se!!
Luis A. García Rodríguez
