|
2023-12-26
Badnji dan 24 prosinca 2023.
Želim lijepo
pozdravi sve ove na listi i zaželiti svima SRETAN BOŽIĆ I NOVU 2024 GODINU,
mnogo sreće, zdravlja, veselja i uspjeha u svim željama i nastojanjima.
Dolje priloženo
pismo je pisani 31 srpnja 1985. Sadržaj je vrlo zanimljiv a komentari još
više. Pozdravlja vas Mile Boban.
PISMO U DOMOVINU
– BORITI SE PROTIV ZLA, piše Mile Boban
– PISMO U DOMOVINU –
BORITI SE PROTIV ZLA, piše Mile Boban 31
srpnja 1985.
“Hrvatski Tjednik” br. 436., 24 lipnja
1986., st. 9/10
Mile Boban na grobu Brune Bušića Božićnih
dana 1985.
Slika: Moja majka Iva/Vićeka Boban i ja
na grobu Bruna Bušića u Parizu božićnih dana 1985.
PISMO
ZA DOMOVINU – PISMO MARINKU PRLIĆ, Vabića, Austin, Texas 31 srpnja
1985.
HRVATSKA U BORBI PROTIV ZLA . PISMO ZA
DOMOVINU – pismo Marinku Prlić, Vabića, Austin, Texas 31 srpnja 1985.
(Ovo pismo sam iznio na portalu
Dalje.com na temi “HRVATSKA I USTAŠTVO”. Pismo je izišlo u
novini Hrvatski Tjednik iz Australije br. 436., 24 lipnja 1986., st
9/10. Naslov u novini je bio “PISMO ZA DOMOVINU”. Po
datumu se vidi kada je to pisano. Mile Boban, Otporaš.)
Dragi prijatelji kako ćete i po datumu
vidjeti da sam ja ovo pismo iznio na portalu javno.com. Komentari su jako zanimljivi.
Nemoj te ih propustiti, jer su odraz vremena. Mile Boban, Otporaš.
Otporaš: prkos.com
(Autor: Mile Boban)
NASLOVNICA: HRVATSKA I USTAŠTVO
Mile Boban u Parizu, siječnja 1960.
Značka HOP-a “ŽAP” – Živio Ante Pavelić!
Ja sam Ovu značku kupio u Parizu dok je
još Poglavnik bio živ.
Austin, Texas, 31 srpnja 1985.
Dragi kolega i prijatelju Marinko,
piše Mile Boban (1)
Pišem Ti ovo pismo kao
istogodišnjaku i kao pučko školskom kolegi, kao mještanu, susjedu i kao
prijatelju; pišem Ti kao čovjeku kojega su okolnosti zadužile raznim i
odgovornim obvezama prema zajednici u kojoj živiš i djeluješ. I nadam se da
se nisam prevario što sam upravo tebe izabrao.
U potrazi za boljim, u epohi turističkog
krstarenja danas je svijet postao mali. Zahvaljujući današnjoj tehnologiji i
medjunarodnoj povezanosti kojom se svi narodi svijeta danas služe, za
nekoliko sati se saznaju sve novosti s kraja na kraj svijeta. Više se čovjek
ne može držati u ignoranciji kao u stara vremena…
Objavljeno: 30.08.2009. u 22:50h
Broj otvaranja uratka – Prvih 24h: 793
Ukupno: 793
DOMOLJUB 1.09.2009
05:11 h
Otporaš. Mislim da bi bilo bolje da
objaviš to pismo u jednom komadu nego u nastavcima. Ti kaže da
je pismo važno, onda je isto tako važno da ga se objavi u komadu.
Mislim da će biti kamukud bolji pregled. To je moje mišljenje. pozdrav.
Otporaš 1.09.2009
22:20 h
DOMOLJUB. S praktičke strane potpuno se
slažem s vama. Kada sam stavio da ću pismo podijeliti u nekoliko
nastavaka, to je bilo zato što sam mislio na tekst dužine pisma. Pošto se
slažem s vašom idejom, iznijet ću pismo u cijelosti, pa kome se čita,
neka ga čita. Barem onaj tko ga bude čitao i pronašao srodnost ideja izražene
u tom pismu sa hrvatsko/nacionalnim gibanjem u domovini hrvatskoj 90 tih
godina, može olako kopirati s jednog izvora cijelo pismo. Hvala vam.
Dragi kolega i prijatelu Marinko, piše
Mile Boban (2)
Oni koji rade za zajednicu je normalno da
na račun zajednice i žive. Ali što nije u interesu zajednice je to da se neke
gradjane zajednice maltretira svim metodama, što se danas u medjunarodnom
rječniku zove terorizam, što uistinu znači: psihološko zastrašivanje. (Vidi knjigu” Metode komunistiške gerile”, pukovnik Ivan
Štir, Drinapress 1964, moja opaska, Otporaš.)
Kakvi su grijesi onih koji pjesmom,
molitvom ili nekim drugim kulturnim izražajem njeguju prošlost svojih predja?
Kakvi su grijesi moje majke kojoj su vlastodržci zajednice zabranili
posjetiti svoju djecu i unučad u Americi? U ime koje demokracije, pravde,
samoupravnog socijalizma i ideološkog komunizma se zabranjuje jednoj neukoj
starici slobodno putovati, kao slobodna građanka socijalističkog poredka,
kojeg Ti, dragi prijatelju Marinko, predstavljaš za plaću i kojeg Ti
slobodnom voljom služiš. Moja majka redovito plaća razne poreze državi, koju
ta ista država uvrstava u građane drugog reda. Da li je to ona demokracija
socijalističkog radnog naroda za koju se je potocima krvi prolilo? Ili se
mora još toliko krvi proliti da bi naš hrvatski narod uistinu mogao osjetiti
pravu demokraciju, ili je moja majka toliko politički opasna da ju se drži
kao taoca…?
Ljubo Šimić (Pekić) je iz osvete – ne bih
rekao iz mržnje nekog spora između njegova i mojeg oca – zabranio preko
pejćkog zvona najaviti naglu smrt, srčani udar mojeg oca 23 rujna 1981. , jer
ja naše zvono u to vrijeme bilo u popravku, pa nisu mogli najaviti naglu smrt
preko našeg zvona, kako je to običaj kod nas. Čvrsto vjerujem da je
Ljubo Šimić od jedne plemenite i poštene hrvatske obitelji, a njegov brat
Stjepan i ja smo bili izvenredno povezani iskrenim prijateljstvom, kojeg nas
naših očeva već davno stari i zaboravljeni spor nije ni najmanje smetao. Još
čvršće vjerujem da Ljubo Šimić nije nasljedio tu prokletu osvetu od svojih
roditelja, koji su na sudu sve oprostili, već je to posljedica polijeratnog
odgoja i školovanja. (Otac Ljube Šimića je napao oca autora ovog
pisma pred seoskom krčmom na Uskrs 1927. U samoobrani. Otac autora ovog pisma
je otikom (pribor za čišćenje pluga) udario po glavi napadača, koji je
odležao neka dva mjeseca u bolnici u Mostaru. Poslije toga su se obadvojica
izmirili, postali dobri prijatelji, i nesmetano danas počivaju u blizini
jedan drugoga na istom goričkom groblju, moja opaska, Mile Boban, Otporaš.)
Najžešći ratni neprijatelji drugog
svjetskog rata su bili Amerikanci i Japanci. To neprijateljstvo i mržnju
Amerikanci su potvrdili atomskim bombama nad Hirošimom i Nagasaki. Oko
118.000 osoba je poginulo od eksplozije i radijacija u Hirošimi, a tisuće i
tisuće ih je umrlo od poljedica te radijace nekoliko mjeseci iza toga. 13,271
osoba je identificirana i njihova imena su svake godine nabrojena –
(pro)čitana u posmrtnom spomeniku u gradu Hirošimi. U Nagasaki je nastradalo
74 tisuće ljudi, a identificirano je 64.186 žrtava. Oko 320.000 duša u Japanu
još uvijek nose ozljede koje ih označuju kao “Hibakusha” što znači: žrtve
bombe.
Pitam ja Tebe, dragi kolega Marinko,
koliko ima građana naše zemlje kojima je socijalističko – samoupravno društvo
prišilo obilježje mržnje i osvete? Ili je ta mržnja još iz doba
monarho-jugoslavenske političke koncepcije, koju vjerno sprovodi u djelo
samoupravno društvo pod plaštom “bratstva i jedinstva”…Možda bi trebalo
zatvoriti oči kako bi se u mraku sve zaboravilo, umjesto zbiljski shvatiti da
su mnogi zbog jugoslavenske političke mržnje i osvete napustili svoju
domovinu i rodni kraj, kako bi spasili dostojanstvo svojeg bića i života.
Tako sam i ja morao napustiti moje roditelje, prijatelje, susjede, selo i
običaje, koje nikako ne mogu zaboraviti niti iz mojega srca iščupati i baciti
u ponor da voda sve u nepovrat odnese.
Nastavlja se.
Objavljeno: 05.09.2009. u 02:43h
Broj otvaranja uratka – Prvih 24h: 761
Ukupno: 761
Domobran 7.09.2009
00:41 h
Otporaš. Kakva i koja je svrha tog pisma?
Svak zna da je Udba kod nas vladala i progonila naš narod. Malo je Hrvata
koji na jedan ili drugi način nisu imali neugodnosti sa Udbom. To im je bio
posao. Zato su bili privilegirani i dobro plaćeni. Bili su školovani prema
jednom smjeru, a taj je: “Očuvanje bratstva i jedinstva”. Čuvajući to
bratstvo i jedinstvo je značilo čuvati Jugoslaviju. Čuvati Jugoslaviju je
značilo tlačiti Hrvatsku. To mi znamo. Ako tvoje pisanje donosi motive borbe
protiv Udbe, što također znači i borba protiv Jugoslavije, onda to nekako
stoji. U protivnom je gubljenje vremena.
broken, Ivana
Josipović 9.09.2009 16:11 h
Slažem se sa Domobranom. Kakva svrha?
Osim ako si ostavio nešta važno za kraj pisanja, tako da bi ispalo po onoj
našoj staroj izreki: Konac djelo krasi!
Otporaš 9.09.2009
18:42 h
Poštovani kolege. Mene veseli da ste vi
izrazili slobodno vaša mišljenja. Nemorate se vi slagati sa mojim opisima,
niti bi to bila potreba. Moji opisi često puta nisu moje ideje niti moji
stavovi. Sve što činim i iznosim je mišljenje djelatnih Hrvata političkog i
hrvatsko/nacionalnog djelovanja i smijera protiv Jugoslavije iz doba dok je
hrvatska politička emigracija bila razasuta po cijelom slobodnom svijetu; i
ne sam to, nego je ova hrvatska milijunska Dijaspora bila pomiješana i
pocijepana izmedju takozvanih “PASOŠARA” i hrvatsko-političkih Emigranata. U
tom i jest svrha mojeg opisa, kako bi današnji Hrvati u Domovini Hrvatskoj,
pa i dalje, imali jednu – donekle – sliku u kakovom AMBIJENTU su živjeli
raseljeni Hrvati i Hrvati u Domovini. To je svrha mojih opisa, a ne nikakve
dnevne vijesti. Dnevne vijesti prepuštam dnevnim izvjestiteljima i
novinarima. Nadam se da sam donekle rekao što bi vas moglo zadovoljiti. I ne
zaboravite jednu stvar a ta je: da će doći vrijeme kada će se netko
zainteresirati i napisati jednu ozbiljnu analizu odnosa između iseljene i
porobljene Hrvatske od Bleiburga pa do obnove Druge Hrvatske Države u
dvadesetom stoljeću u obliku RH. A da bi “taj netko” mogao napisati “ozbiljnu
studiju” potrebno je da netko iz hrvatskog iseljeništva o tome piše, što ja
rado činim.
Otporas.prkos.com
(Autor: Mile Boban) NASLOVNICA
Dragi kolega i prijatelju Marinko,
piše Mile Boban (3)
Bez Rakovačkog Ustanka 1871. ne bi bilo
NDH, bez NDH ne bi bilo Hrvatskog Proljeća 1971., bez Hrvatskog Proljeća
1971., ne bi bilo Bugojanskog Ustanka 1972., i moglo bi se za sigurno reći da
je Bugojanski Ustanak iz 1972., bio preteča stvaranju Druge Hrvatske Države
RH.
Kada je u kolovozu 1945 godine Japan
kapitulirao, jedan neznatan skup vojnika se nalazio duboko u neprolaznim
šumama Japana. Oni uopće nisu znali šta se u svijetu dogadja i da je Japan
cara Hiroita kapitulirao. Odsječeni su bili od cijelog svijeta. Živijeli su
pustinjskim životom kao pustinjaci. U nedostatku dnevnih potrebština neki su
i umrli.
Ali prije nekoliko godina su pukim
slučajem otkriveni sa svim vojničkim oznakama i vjernosti caru Hiroitu. Šta
misliš, kolega Marinko, kako se je prema tim vojnicima postupalo, i sa
američke i sa japanske strane? Humano! Ljudski! Obje vlade su uzajamno
upoznali cijeli svijet sa ovim vojnicima i njihovim mukama. Povratili ih u
današnje društvo; svi su dobili mogućnost putovanja po svijetu, i tako se od
bivših neprijatelja stvorilo vjerne suradnike današnjeg poretka i
društva. (Da, možda će neki sada reći: lako je
to bilo i Amerikancima i Japancima učiniti, jer nisu imali u svome cilju i
programu do totalne likvidacije neprijatelja, kao što je to srpska
Jugoslavija na čelu s titom radila u likvidaciji nepoželjnih Hrvata, moja
opaska, Otporaš.)
Iz navedenog možeš sam zaključiti šta bi se dogodilo kada bi se kod nas
otkrila jedna skupina bivših hrvatskih vojnika, koja bi bila kriva samo zato
što je nosila drugačiju odoru i što se je borila za Hrvatsku Državu, a ne
zato što se je borila za isti komad zemlje za koji su se i drugi borili. Svi
bi bili poubijani kao neprijatelji države i naroda.
Kada je Hitler demokratskim putem – putem
izbora – došao na vlast 1933. godine, gradski zastupnici grada Zulpha su
jednoglasno proglasili Hitlera doživotnim počasnim građanom spomenutog grada.
Do dana današnjega to proglašenje mijenjanje imenu gradu nije došlo u pitanje
zbog Hitlerovih ratnih zvjerstava. To je etika morala i načelo demokracije.
Zar i Tito nije počašćen, po uzoru
Hitlera, takvim naslovima u mnogim gradovima? Ja bih bio prvi koji bi do
posljednje kapi krvi branio zasade demokracije i etičkog morala. Suprotstavio
bih se svakoj sili koja bi željela rušiti groblja, spomenike, imena i nazive
ulica i gradova samo zato, jer se je promijenio politički kurs. Gdje god se
nalazi Titov spomenik, naziv ulica, ja bih stavio i Poglavnikov spomenik i
Poglavnikove nazive ulica. Tada bi to bila demokracija. Sve ostalo bio bi
Barbarizam, što je rušiti ono što predstavlja prošlost jednog naroda, a Ti
sam pronadji koliko se je toga srušilo i naopačke prikazalo što je
predstavljalo naš hrvatski narod…
Na temelju slobodne volje, Miro, sin
Marinka Zelića iz Bobanove Drage je napisao iznad Potkrajskih kuća velikim
slovima TITO, što se je moglo izdaleka uočiti. (Osobno
mi je ovaj slučaj poznat, jer mi ga je ispričao moje tetak Blago, brat pok.
fra. Silvija Grubišića kada je bio kod mene u posjeti u srpnju 1985. godine u
Austinu, a autor stavljenih slova mi je daljni rođak, moja opaska, Otporaš.) Neki
su mu zamjerili a bilo je i onih koji su mu savjetovali da to skine. Na
pritisak i jednih i drugih, Miro je hladnokrvno odgovorio: “Da je Tito Srbin
kao što je bio kralj Aleksandar, ja to nikada ne bih učinio. Pošto je Tito
Hrvat i pošto sam i ja Hrvat, mišljenja sam da mu se ime nikada ne smije
zaboraviti, niti kao borcu za radnička prava, niti kao komunističkom
revolucionarcu, niti kao političaru našeg samoupravnog sistema”. (Što dalje odlazimo od tog Titova vremena, manje će nas
biti na životu. Što nas manje bude na životu, manje će se opisivati dogadjaji
tih titovih vremena. Zato ja ovo pišem i iznosim za one koje ovo zanima i one
koji žele uspoređivati prošlost s današnjicom. Miro Boban Zelića je ovo pisao
u ona vremena kada se nije ništa smijelo reći protiv tita jer je on
predstavljao KPJ u ime koje se je sve radilo i za koju su svi Udbaši slijepo
radili. Vrijeme je bilo takovo u to vražje doba da su se ljudi u svatovima
prije jela počeli u ime tita krstiti tako da su mogli Očenaš izmoliti: Druže
Tito mi ti se krstimo i nastave sa molitvom Očenaš itd., da ih Udba nebi
progonila kasnije. Tako su se ljudi tada snalazili. Ja namjerno stavljam
usred rečenici malo slovo “t” tito. To činim zato jer se titule pišu malim
slovom a ne velikim. Kada naš neprijatelj uvijek piše titulu Poglavnik s
malim početnim slovom "p", onda sam i ja odlučio vratiti im
milo za drago i malim slovom titulu tito pisati. Kada se naš neprijatelj
promijeni prema Poglavniku i počmu njegovu titulu pisati velikim slovom
“P”oglavnik, tada ću se i ja promijeniti i početi pisati velikim slovom
njihova ljubimca “Tito”. Mo. Otporaš.)
Dovoljno bi bilo samo od Gorice do Gruda
izbrojiti one koji su napustili svoje domove i otišli tudji svijet
izgradjivati, jer im zajednica, koja Tebe i druge plaća, dnevni život vam
osugurava, pa i više od toga, a njima nije im uspjela osigurati pristojan
posao, osigurati pristojnu plaću a i uz to pristojan život. Pučanstvo općine
Grude je danas manje nego je bilo prije trideset (30) godina, tj. 1956.
Mortalitet je veći od nataliteta, A niti susjedne općine nisu u boljem
položaju.
Potrebno bi bilo saznati, da li itko iz
asamoupravnog društva uopće pokušava tražiti uzroke STRAHU za imati više
djece…
Nastavlja se.
Objavljeno: 10.09.2009. u 00:06h
Broj otvaranja uratka – Prvih 24h: 894
Ukupno: 895
colonia.tino
11.09.2009 01:11 h
Kolega Otporaš. Povijest je često
međusobno povezana, isprepletena, čak i više nego što se misli. Tvoji
doživljaji iz emigracije su vrlo interesantni. Interesantni su zato jer mi
ovamo doma nismo imali priliku ni iz bliza znati kako je vama u tuđini. Sve što
smo znali ili što smo morali znati je što nam je političko vodstvo dnevno
serviralo, a to je bilo sve najgore o vama. Samo ti nastavi iznositi ono što
ti znaš i kroz što si osobno prošao i što si proživio. Pozdrav colonia.tinbo.
Otporaš 11.09.2009
02:44 h
colonia.tino. Točno je. Ali kako bi
povijest bila povijest kada bi svak mirovao, šutio, o tome ne govorio niti
pisao? Kako bi naši budući naraštaji mogli znati kada se ništa nebi dešavalo,
ništa zapisivalo, ništa spominjalo, ništa čitalo niti pripričavalo. Šta bi
oni imali prenijeti svojim naraštajima ako im mi ništa zapisano ne ostevimo!?
Zato, dragi kolega tino, mi i moj poslijeratni naraštaj, smo toliko natrpani
neraščišćenim stvarima koje su nam naši roditelji ostavili, i oni iz redova
brigada i redova bojni, da je to za poludit. Jedni nastoje iznijeti ono što
znaju, ono što su čuli, ono što su proživijeli, ono što bi trebalo i moralo
zanimati hrvatske povjesničare da što lakše dođu do ISTINE. Drugi opet
nastoje to omalovažiti, misleći da ih se napada, da ih se stavlja u pozadinu,
da im se prigovara itd. Zato nije spas u onima koji se boje i svojega hlada.
Spas je u onima koji se hrabro žrtvuju da se ništa ne zaboravi i da se sve
zna. Ja sam među ovima posljednima. Nadam se da me razumiju oni koji čitaju
moje opise, koje sam tek počeo opisivati. Ja želim da naš čovjek, hrvatski
čovjek, bude upoznat sa životom svoje subraće Hrvata u Dijaspori. Ja želim da
on zna kako su Hrvati živijeli u Dijaspori. Ja želim da on zna kako su oni u
svojim srcima ljubili našu Hrvatsku. To se može samo znati onda ako će se
iznositi – dok nas još ima živi i onih koji to hoće iznositi – ono što su
Hrvati Dijaspore pisali, radili, stvarali i kako su se osjećali prema svojoj
Domovini Hrvatskoj koju nisu mogli vidjeti od Bleiburga 1945. pa sve do
veljače 1990. To je sve što hoću iznositi, ništa za mene, sve za Hrvate.
DOMOLJUB 15.09.2009
16:01 h
Otporaš. Samo ti piši. Mene zanima kako
ste vi tamo živili prije i šta ste i kako sve radili za Hrvatsku, kako ti to
kažeš. Ja se nadam da će se jednog dana naći netko tko će se stručno
pozabaviti i napisati doprinos Dijaspore u borbi za oslobodjenje Hrvatske.
Taj doprinos se nije ostvario preko dana, to jest onoga trenutka kada je
Franjo Tudjman počeo krstariti Dijasporom i prikupljati onu masu raštrkanih
Hrvata, koje je Titov režim rastjerao u nadi da će ih odkalemiti od Matice
Zemlje Hrvatske, nego se je taj doprinos stvarao sve tamo od Bleiburga pa do
Nezavisne Republike Hrvatske, NRH. Kamo sreća da ih još ima iz dijaspore i da
pišu i iznose svoja sjećanja i zapažanja kao što ti iznosiš iz prošlosti
emigrantskog života. Tada bi oni koji bi se bavili pisanjem iseljenika
Hrvatske, imali više materijala za popuniti tu prazninu.
sponzaroš
15.09.2009 16: 31 h
Kolega Otporaš ja nisam imao potrebu
bježati iz moje zemlje kao ti i mnogi drugi. Koliko sam mogao shvatiti tebe i
neke druge koji ovdje, s vezom ili bez veze, pišu najviše je vas u, kako ti
kažeš, u dijaspori čiji su roditelji bili u ustašama pa ste se bojali nove
vlasti, novog sistema i partije i Tita. Moji su svi bili u partizanima a i ja
se nisam imao čega bojati niti pobojavati. Mnoge stvari o kojima ti pišeš sam
čuo od mojeg Nine koji je bio u partizanima. On to uljepšava na svoj način, a
ti bi to rekao da on to uljepšava na partizanski način. Bilo kako mu drago
iako se ne slažem u svemu o čemu ti pišeš, priznajem da volim i pročitati što
ti pišeš. Pa nastavi a ja ću kad god imadnem vremena pročitati. pozzzz.
Otporaš.prkos.com
(Autor: Mile Boban) NASLOVNICA
Dragi kolega i prijatelju Marinko,
piše Mile Boban (4)
(Vjerujem da nacionalizam kod Hrvata
nije neka nevažna i prolazna ideja, nego je to jedna nacionalno hrvatska
ideologija prelazna s naraštaja u naraštaj. Tako je to bilo u prošlosti, tako
je to danas i tako će to biti i u budućnosti. Amen! Otporaš.)
Kada bi se od Gorice do Gruda povratili
oni koji se žele povratiti na djedova ognjišta, općina Grude bi bila
najbogatija općina u našoj zemlji. Svi jezici svijeta bi se tu govorili, svi
zanati svijeta bi se tu radili, nekoliko milijuna dolara bi se uložilo u
općinsku banku, razni radovi bi se otvorili, plaće bi se utrostručile,
stabilizacija bi naglo nastupila, svatko bi počeo biti zadovoljan i veseo,
jer se ne bi imalo vremena za gluposti, nezaposlenih više ne bi bilo jer bi
radnih mjesta bilo i na pretek. To bi bila jedna mala Švicarska u kojoj bi
svaki građanin pronašao sam sebe i imao pune ruke posla, gdje mržnji, osveti,
psovki, klevetama i raznim podvalama nebi bilo mjesta.
Dragi prijatelju Marinko Vabića, ja sam
izabrao Tebe za ovo pismo iz više razloga. Ti si školovan čovjek,
te si u neku ruku neovisan i nisi podložen diktatu proleterijata, kao,
recimo, oni bez visoke školske spreme, koji su se dočepali položaja i spremni
su i svojeg vlastitog ćaću objestiti kako bi ostali na položaju. To svjedoči
žalosni slučaj iz svatova sina Vlade Rapišića (Boban), u kojima je bilo
uzvanika i iz Zagreba. Tu su Sovićani dobro prodali svoju “janjičarsku” ulogu
Zagrepčanima, kako me je jedan moj prijatelj iz Zagreba obavijestio. Vjerujem
da Ti je ovaj slučaj poznat (jer je upravo on,
Miroslav Šimić, koji je vedrio i oblačio u SDS, Služba Državne Sigurnosti, u
Mostaru, bio taj koji je hapsio i progonio sve one koji su pjevali hrvatske
pjesme u spomenutim svatovima, moja opaska, mo. Otporaš) u kojem
su se neki natjecali u denunciranju svojih prijatelja i susjeda, zbog veselja
i pjesme. Sjetimo se filma: TKO PJEVA ZLO NE MISLI.
Jure (Belin) Boban je imao neugodnosti sa
vlastodržcima zajednice u kojoj živi samo zato što je rekao da je on hrvatski
komunista. Pitam ja sada Tebe, a i sam se pitam: kako bi se morali zvati
francuski komunisti, ruski, kinenski, talijanski, madjarski, bugarski i svi
drugi komunisti, ako ne svojim narodnim imenom?! Ili je to samo kod nas
Hrvata zabranjeno, i ako jest, tko je to zabranio???
Sada mi je jasno zašto je morao pasti
vodja hrvatskih komunista, Andrija Hebrang. Da li se je hrvatski narod borio
za “bratstvo i jedinstvo” u kojem ne smije reći svoju narodnu pripadnost???
Nije ni lisica toliko mudra koliko je kokoš glupa!!!, drugim riječima nije
KPJ toliko pametana koliko su hrvatski komunisti glupi!!!
Ti nemaš, a ni mnogi drugi nemaju
hipoteku grijeha prošlosti. Nemam je ni ja. Bili smo maleni i nitko nam ne
može reći da je itko bio naša žrtva, kao što se to može spočitovati i
ustaškoj i partizanskoj generaciji: oni su to zlo i poslijeratni naraštaji su
žrtve i jednih i drugih.
Meni nije namjera rasvjetljavati
prošlost, koja nas, na žalost, samo razdvaja a ne spaja. (Tako su državotvorni Hrvati dijaspore tada mislili i
osjećali, posebice pripadnici organizacije HNO, jer su se držali načela PORUKA
IZMIRENJA USTAŠA I HRVATSKIH PARTIZANA koja je izišla u Istarska DRINA
br. 3/4 1964., st. 12/21., moja opaska, Otporaš.) Meni je stalo do
štednje hrvatske i ljudske krvi. To se može postići samo onda ako na vrijeme
shvatimo da sinovi bivših partizana i sinovi bivših Ustaša MORAJU rame uz
rame, zajednički izgraditi MOST na kojemu će se sresti iseljeni i domovinski
Hrvati, bez da se smrtno za grkljane hvataju. (Na milijune Hrvata ima
danas živih svjedoka da se je to ostvarilo u Drugom Ratu za Drugu Hrvatsku
Državu, zahvaljujući Franji Tudjmanu i njegovoj hrvatsko/nacionalno
pomirbenoj politiki, koju je proučio i u djelo pretvorio iz PORUKA IZMIRENJA
generala Drinjanina koja je izišla 1964. u “Istarska Drina”, moja opaska,
Otporaš.)
Nastavlja se.
Objavljeno: 15.09.2009. u 22:24h
Broj otvaranja uratka – Prvih 24h: 898
Ukupno: 898
Domobran 16.09.2009
01:58 h
Otporaš. Ti grčevito lupaš po svojem
planu. Bolan Hrvate to više ne zanima tko je više a tko manje radio za
Hrvatsku. Ti nekako živiš u velikoj iluziji. Ti misliš da su oni Hrvati
vitezovi koji su poginuli. Oni su šaka pepela razasuti po svim gudurama svijeta.
Junaci su oni koji su živi i na njima budućnost ostaje, i još bolje i
točnije: tko više ukrade, prevari, taj je bolji!
colonia.tino
16.09.2009 11:12 h
Nacionalizam sam po sebi nije ništa loše,
naime nacionalizam ne znači šovinizam, kako to neki žele bezuspješno
prikazati. U Europi nema većih nacionalista od Engleza pa nitko ne diže buru
oko toga. Zašto bi onda Hrvati morali biti drugačiji?
Otporaš 16.09.2009
16:08 h
colonia.tino. Da, točno je što ste rekli
da nacionalizam ne znači šovinizam. Ja bih nacionalizam nazvao:
“SAMOLJUBLJE”. Jer svi mi na ovoj planeti volimo nešto i ono što volimo o
tome mislimo, govorimo, pišemo i srčano se prema tome izražavamo.
Kada bi, recimo, sada mogli prelistati
sve zapise titovih govora, pisama, izjava i svih njegovih sljedbenika, nigdje
ne bi mogli naći niti jedne jedine misli niti riječi, izjave ili zapisa u
kojima se može vidjeti da je on, tito i njegovi politički komesari, ikada,
samo jednom, na javnom mjestu dao iizjavu da je on ili da su oni Hrvati, kršćani,
katolici i Boga u pozetivnom smislu spominjali. Ono što su oni voljili nije
bio nikakav nacionalizam, nego jedan u pravom smislu šovinizam, jer su
voljili nešto apstraktno. Dok s druge strane, Poglavnik i svi njegovi Ustaše
(rekao sam Ustaše kako bih uklopio svu garnituru NDH u ono što ću reći) su u
svojim, njihovim svim i svakoj javnoj, pisanoj i izgovorenoj izjavi isticali
da su Hrvati, da su kršćani, da su katolici, muslimani, židovi, pravoslavci
itd., falili Boga i njemu se molili, vršili i služili se vjerskim običajima,
za razliku onih gore spomenuti. To je kako će povijest i sud ocijeniti i
osuditi i jedne i druge. Mi, današnji Hrvati, sve što možemo učiniti je to da
iznesemo ono što još nije iznijeto, iako će u tome biti mnogo ponavljanja. Ja
mislim da ja svoje činim i tako se ovim skromnim i malim prilogom odužujem
mojoj dragoj i voljenoj Hrvatskoj, pa taman bio prozvan i šovinistom.
popokatapetl
17.09.2009 09:14 h
Pravi katolici, il bar tako sebe vide,
samoljublje slave i toga se ne stide.
Što bi reko Isus, na ove lude glave,
život svoj cijene, tuđu smrt slave.
Zaplako bi i on, od Boga sin prvi,
da vidi budale što sreću vide u tuđoj, prolivenoj krvi.
popokatapeti.
DOMOLJUB 17.09.2009
17:28 h
popokatapeti. Sada kada sam pročitao tvoj
pjesnički komentar, moram priznati da sam se odmah složio što je Otporaš
napisao – i to potpuno – posebice ono o “samoljublje”. Kao kršćanim i kao
katolik, mislim da je samoljublje grijeh, da ne kažem smrtni. Ja ne znam
definiciju “samoljublje”. Zamolio bih neke korisnike od pera na ovom portalu
da to objasne, ako mogu i ako hoće. Hvala svima koji se budu trudili.
Domoljub.
Otporaš 23.09.2009
22:13 h
Domoljub. Pročitao sam vaš komentar kojim
pozivate nekoga da vam pojasni definiciju ” samoljublje “. Ne zam ju ni ja pa
vam ne mogu biti od velike pomoći, a još manje koristi.
Sve što bih želio ovdje reći je to da
nije grijeh voljeti sama sebe. Oni koji sami sebe ne vile, prije ili kasnije
se ubiju, to jest učinu samoubojstvo. Sada se postavlja pitanje: Šta je gore;
sama sebe mrziti pa se ubitit (objesiti) kao što je to učinio i Juda
Iškariot, ili sama sebe voljeti i živjeti do odlučene Božje volje i tako biti
od koristi samu sebi i cijelome čovječanstvu. To bi bila moja definicija.
popokatapetl
24.09.2009 18:57 h
Kardinal Boznaić u Jasenovcu. Sasvim u
skladu s tradicijom uravnoteživanja, kardinal Bozanić nabraja „strahote
represivnih sustava i vodstva Kraljevine Jugoslavije”, pa „strahote Ante
Pavelića i ustaša, slijepih privrženika nacionalnoj ideji, čiji je put vodio
u vezanje uz ideologiju nacizma i fašizma, daleko od kršćanskih temelja i
baštine našega naroda, što je sav hrvatski narod odvelo u tragediju patnje i
poniženja“, te „strahote partizana i komunističkih vlastodržaca pod vodstvom
Josipa Broza Tita, koji do današnjega dana – pod krinkom antifašizma – ne
žele priznati i preuzeti odgovornost za nečovječnost koja ide uz bok s
nacističkom. Tu se suočavamo s otajstvom zla.“
matrixdc 24.09.2009
20:05 h
‘Kada su haračlije harale u srednjem
vijeku, raji je ostajalo 70% prihoda, jer je desetina išla Crkvi, vlasteli i
kralju, a sada nam je porez najveći na kugli zemaljskoj’
matrixdc 24.09.2009
20:10 h
JE L’ TE SRAM?
je l’ te sram,
ili noću mirno spavaš
je l’ te savjesti plam proždire i peče,
ili lijepo sanjaš
je l’ te sram onih što su pali
i svoje mlade živote dali
za Lijepu našu za ideale,
a sad od njih praviš budale
i dok su oni na čuki stali,
ti i takvi zemlju ste krali
pjevali lažno ‘Ustani bane’,
a onda trpaj dok sve ne nestane
i njima ćeš dati orden i plakete
i jedan praznik da ih se sjete
a dok su oni vodili borbe,
ti si u miru radija pretvorbe
i to što si Hrvat zar daje ti pravo
da pljačkaš i kradeš? Čestitam, bravo!
I prisvajaš tuđe da bude tvoje
i sa dva prsta pozdravljaš heroje
i dok si kra’ i uzima šta ti se svidi,
neki od pravih su invalidi
i nije im žao što su dali sebe,
al’ im je muka kad vide tebe
i šta si sve steka’ u vrime rata
i napravija sebi palače od zlata
ali ne trudom i svojim radom,
nego krađom i debelim obrazom
ali kad istina dođe po svoje
i vidi da zločin sve to je,
kad te pozovu pred lice pravde,
ti se braniš: to mi Srbi rade
i kad te optuže s potpunim pravom,
ti se tada pokriješ zastavom
i braniš hrvatstvom, bogom i vjerom,
što sveto je onim što su pod zemljom
ma pokrij se ušima, i sram nek te bude
pravi borci neka ti sude
i u zatvor triba te strpat
pa se tamo pitaj: kakav si Hrvat, kakav si Hrvat?
(autor teksta i glazbe Slaven Bilić)
Otporaš 25.09.2009 01:01 h
MRŽNJA! Od
mržnje, kuge, glada, rata i zle godineeeeee, oslobodi nas
Gospodineeeeeeeeeeee!!!
Otpora.prkos.com
(Autor Mile Boban)
NASLOVNICA: HRVATSKA I USTAŠTVO
Dragi kolega i prijatelju, piše Mile
Boban (5)
(Stvaratelji
Ustaškog Pokreta su bili stvarni rušitelji Versailleske Jugoslavije i ključni
stvaratelji Nezavisne Drzave hrvatske, HDH. Otporaš.)
U svibnju mjesecu ove godine (1985)
predsjednik SAD-a , Reagan je službeno posjetio Njemačku i
groblje Hitlerovih elitnih jedinica “Waffen SS”. Ta posjeta je
uzrokovala mnoge komentare u medjunarodnim političkim krugovima. Pritisak je
bio toliki da se je Reaganu savjetovalo da odustane od
posjete Njemačkoj, samo da ne posjeti groblje Bitburg kraj Berlina.Reagan je
bio uporan i u svojoj odluci nije odustao. Naprotiv je izjavio da je došlo
vrijeme da si medjusobno, jedni drugima, oprostimo sve ono iz prošlosti
što nam ne može koristiti za budućnost. Ja mislim da je Reagan u pravu. Jer
oni koji čeprkaju po prošlosti su danas na vlasti i imaju prljavu savjest, pa
se boje mladog, novog hrvatskog naraštaja. To su ti koji se boje povratka
svojih mještana, svojih prijatelja, svojih susjeda i sunarodnjaka svojim
kućama, na svoja ognjišta i u svoju domovinu Hrvatsku. Njima nije stalo do
mirna života i blagostanja. To su ti koji govore protiv nasilja a nasiljem
svoje guzice i položaje čuvaju i brane.
Nama hrvatskim iseljenicima je mnogo
stalo da se naša zemlja izgradjuje. Mi želimo sudjelovati u toj izgradnji. Mi
hoćemo i želimo pomoći razvitak naše zemlje, tako da ne bude bez nas. Mi
želimo da stari idu u mirovinu i uživaju ostatak svojeg života, a da mladji
naraštaji Hrvata preuzmu odgovornost svojega naroda u svoje ruke.
Nastavlja se.
Objavljeno: 25.09.2009. u 01:43h
Broj otvaranja uratka – Prvih 24h: 867
Ukupno: 867
matrixdc 25.09.2009
08:05 h
JOSIP BOZANIĆ, KARDINAL
Dobro namjernom čovjeku ne može biti
jednostavno ni razumjeti, a kamoli prihvatiti tumačenje da su žrtve Bleiburga
i križnih putova posljedica onoga što je ustaški režim počinio u Jasenovcu.
DOMOLJUB 25.09.2009
17:52 h
To je OSVETA. Po kršćanskoj nauki OSVETA
je smrtni grijeh. Po srpskoj nauci je: Tko se ne OSVETI, taj se ne posveti.
Dakle, nevine hrvatske žrtve Bleiburga i križnog puta su posljedice
partizansko/srpsko/komunisticko/jugoslavenske OSVETE.
Mašala!!! matrixdc. Konačno si ipak
priznao da su Tito i njegovi koljači izvržili zločin nad hrvatskim narodom.
matrixdc 25.09.2009
21:08 h
Posjet nadbiskupa zagrebačkog Josipa
Bozanića Jasenovcu povijesni je jer je prvi put jedan hrvatski kardinal molio
za žrtve ustaškog konc-logora, ali ne i po svim porukama koje su iz Jasenovca
poslane.
Na optužbe da nadbiskup nikada nije bio na komemoraciji žrtvama Jasenovca, a
da odlazi u Bleiburg, vrh katoličke crkve odgovarao je da ne želi sudjelovati
u politiziranju, no upravo je jučer Bozanić iskoristio priliku da malo
politizira i puno polemizira. Za posjet je odabran datum daleko od službene
svečanosti, a onda najprije odrađena Stara Gradiška i nekadašnji zatvor,
zatim propovijed u jasenovačkoj župnoj crkvi da bi se stiglo podno Kamenog
cvijeta, a na kraju istog dana u program je ugurana i misa za žrtve
Domovinskog rata u Petrinji.
Bozanićeva homilija dobrim dijelom svela
se na prozivanje Josipa Broza Tita za komunističke zločine koji još uvijek
nisu popisani te zaključak da žrtve Bleiburga i križnih putova nisu
posljedica zločina u Jasenovcu. Je li bilo potrebno pijetet žrtvama jednog od
najstrašnijih europskih konc-logora kontaminirati onim što je uslijedilo
poslije njih i za što one nisu i ne mogu nikako biti krive? Ili netko može
zamisliti da Papa u Auschwitzu uz komemoraciju žrtavama nacizma otvori
polemiku o nepotrebnom savezničkom bombardiranju Dresdena ili američkim
atomskim bombama na Hirošimu i Nagasaki?
Uostalom, povijesna je istina da su se u
to doba jedino Titovi partizani borili protiv ustaškog režima žrtvujući
vlastite živote da Jasenovac i ostale tvornice smrti za istrebljenje ljudi
više nikada ne budu moguće. To što je uslijedilo poslije nikako ne može
poništiti činjenicu da je narodnooslobodilački pokret bio sastavni dio
antifašističke savezničke koalicije koja je čovječanstvo spasila od pošasti
nacizma. Koliko god Bozanić nudio blaženog Alojzija Stepinca kao »dragocjeni
uzor hrabrih svjedoka« i isticao dobre katolike koji su spašavali živote
nevinih ljudi, jedini kolektivni i organizirani otpor »otajstvu zla« u tim
vunenim vremenima predstavljao je partizanski pokret. To priznaju i svijet i
povijest.
Očigledno, Kaptol i dalje ne zna što bi i
kako bi s Jasenovcem. Do jučer ga je izbjegavao kao neugodu i mrlju, sada
pristaje s njime se suočiti samo onoliko koliko je to nužno i onako kako mu
to odgovara, izjednačavanjem i uspostavljanjem veze s komunističkim
zločinima. Ostaje nejasno zašto je kardinal naglasio da u Jasenovac nije
došao ispričavati se, odnosno tko je to od njega i Crkve tražio. Jasenovcu i
njegovim žrtvama ne treba ništa više od pijeteta i gole istine o tome što se
i zašto tamo dogodilo, a najmanje izjednačavanje s Bleiburgom.
– Zlo nije apstraktno, ono je uvijek konkretno, dogodilo se na određenome
mjestu i po određenim ljudima. Ovdje se ne može ostati ravnodušan prema
patnjama nanesenim žrtvama ovoga logora, zaključio je kardinal Bozanić,
došavši u Jasenovac možda malo prekasno, ali još uvijek na vrijeme da to ipak
ne bude uzalud.
Bozanić započeo hodočašće u Staru….
colonia.tino
26.09.2009 11:42 h
Bozanić započeo hodočašće u Staru
Gradišku, Jasenovac i Petrinju: Komunistima je bilo osobito važno udariti po
svećenicima.
Na prvoj hodočasničkoj postaji svećenika
Zagrebačke nadbiskupije u Staroj Gradiški, zagrebački nadbiskup kardinal
Josip Bozanić rekao je danas kako su na početku hodočasničkog puta došli do
mjesta iznimnih stradanja i iznimnog svjedočenja te da je uistinu dirljivo
biti pred otajstvom svećeničke žrtve, pred zbiljom i slikama koje su se na
tome mjestu urezivale u pamćenje naše subraće.
“Danas, ne zaboravljajući niti jednu
žrtvu nepravde na ovome mjestu, posebnu pozornost usmjerujemo prema
svećenicima jer se u njihovoj žrtvi odražavaju i sve ostale”, rekao je
kardinal Bozanić prigodom hodočašća negdašnjem zatvoru u Staroj Gradiški i
starogradiškoj crkvi u izgradnji.
Nakon što je oko 400 svećenika
hodočasnika obišlo bivši zatvor, kardinal je podsjetio kako je izvanjski
okvir ostao u takvom stanju da nije teško ni pomisliti na težinu vremena u
kojemu su njihova subraća svećenici tu svjedočila vjeru i vjernost od kojih i
danas Crkva živi. Kardinal je nesumnjivo mislio na one hrvatske svećenike
koje je Titova partizanska vlast poubijal u ime narodne vlasti i “bratstva i
jedinstva”.
“Nije teško zamisliti svećeničku bol i
pitanja o smislu njihova svećenstva i pitanja o budućnosti Crkve, dok su
natjerani od nepravedne vlasti razgrađivali crkvu, skidati ciglu zidova i
osjetiti kušnju, ali istodobno i snagu vjernosti Gospodinu koji ih je pozvao
na služenje Crkvi”, rekao je kardinal.
Crkva, koja je bila u sklopu zatvora u
Staroj Gradiški, srušena je 1948., u čemu su kao zatvorenici prisiljeni
sudjelovati i svećenici.
Ističući važnost nove spomen-crkve, koja
se gradi u čast stradalim svećenicima i drugim žrtvama Stare Gradiške,
kardinal je rekao da je njezina gradnja vidljivi znak svećeničke vjernosti i
pokazatelj izvorišta snage zajedništva vjere i crkvenosti te jedinstva u
ljubavi.
“Iz nečovječnosti komunističkog sustava i
terora njegovih poslušnika kao izdaje vjernosti dobru u društvo se unosilo
nijekanje Boga, slobode, Domovine i svega što istinski oblikuje smisao
življenja”, istaknuo je u nagovoru pred svećenicima Zagrebačke nadbiskupije
kardinal Josip Bozanić.
Nakon posjeta Staroj Gradiški današnje
hodočašće nastavlja se u župnoj crkvi u Jasenovcu, gdje će kardinal imati
prigodnu propovijed, a nakon toga ide u svoj prvi pohod Spomen-području
Jasenovcu.
Darko Pavičić (na slikama colonia.tino)
colonia.tino
26.09.2009 12:30 h
Bozanić: Nećemo dopustiti da Crkva bude
ugušena u ruševinama silnika.
Uz Gradišku, svećenici će posjetiti i
Jasenovac i Petrinju, a kardinal Bozanić bit će prvi hrvatski kardinal koji
će službeno posjetiti spomen-područje Jasenovac.
Autor: Darko Pavičić 24.09.2009 10:37
Posjetom zatvoru u Staroj Gradiški u
četvrtak ujutro započelo je hodočašće svećenika Zagrebačke nadbiskupije
predvođeno kardinalom Josipom Bozanićem, nadbiskupom zagrebačkim. Uz
Gradišku, svećenici će posjetiti i Jasenovac i Petrinju, a kardinal Bozanić
bit će prvi hrvatski kardinal koji će službeno posjetiti spomen-područje
Jasenovac.
Na početku našega hodočasničkog puta
došli smo do mjesta iznimnih stradanja i iznimno ga svjedočenja. Uistinu je
dirljivo biti pred otajstvom svećeničke žrtve; stajati pred zbiljom i slikama
koje su se na ovom mjestu urezivale u pamćenje naše subraće.
Danas, ne zaboravljajući niti jednu žrtvu
nepravde na ovome mjestu, posebnu pozornost usmjeravamo na svećenike, jer u
njihovoj se žrtvi odražavaju i sve ostale. Znamo da su ovdje mnogi vjernici
laici trpjeli zbog vjere, ali znamo i to da je vlastodršcima bilo osobito
važno udariti pastire – rekao je kardinal Bozanić u svojoj homliji neposredno
kod crkve koju su svećenici-zatvorenici morali rušiti vlastitim rukama.
– Nije teško zamisliti svećeničku bol i
pitanja o smislu njihova svećeništva i pitanja o budućnosti Crkve dok su –
natjerani od nepravedne vlasti – razgrađivali crkvu, skidali ciglu zidova i
osjetili kušnju, ali istodobno i snagu vjernosti Gospodinu koji ih je pozvao
na služenje Crkvi u prezbiteratu.
U prašini rušenja živjelo je mučiteljima
nedohvatljivo blago: Crkva do koje nisu mogli doprijeti, istina koja je po
njima navještala da »Božja riječ nije okovana«.
Svećenici su dobro znali da jedino naša
nevjera oslabljuje snagu slobode Riječi Božje – rekao je kardinal Bozanić, dodavši
kako svećenici-mučenici nose poruku da bez Boga povijesna događanja unose
strah, a strah ne slobodu. Nametnuta nesigurnost, stvarna ili izmišljena,
promicanje straha i ucjena koriste se kao prostori za pojavak lažnih
spasitelja i osloboditelja, prosvjetitelja i vođa, kao i za pritiješnjenost
malodušjem kojega je plod još veći strah.
– Ova crkva, koju i mi gradimo, vidljivi
je znak svećeničke vjernosti, pokazatelj izvorišta snage, zajedništva vjere i
crkvenosti te jedinstva u ljubavi. Iz nečovječnosti komunističkoga sustava i
terora njegovih poslušnika, kao izdaje vjernosti dobru, u društvo se unosilo
nijekanje Boga, slobode, domovine i svega što istinski oblikuje smisao
življenja. Sada na prostoru simbola zla izrasta crkva, prostor ljubavi koji
stvara Božje kraljevstvo.
Zagledani u uzore svetih svećenika,
dionika Kristove muke na najdublji način, i mi danas razmatrajmo o svom
poslanju, o zahtjevima novoga vremena u kojemu ne nedostaje nastojanja da
Crkva bude ugušena u ruševinama i prašini nekih novih silnika, čiji zatvori
imaju teže prepoznatljive zidove i tamnice – rekao je kardinal Bozanić prije
nego što se sa svojim biskupima i svećenicima zaputio prema Jasenovcu.
Otporaš 26.09.2009
17:10 h
Crkva ili Jasenovac.
Beogradski, bolje rečeno srpski Press
kritizira biskupa Josipa Božanića da je došao prekasno posjetiti Jasenovac.
Naravno da Srbe, i to Srbe Draže Mihailovića, uveliko smeta što hrvatska
katolička crkva nije posjetila Jasenovac odmah prvih godina iza rata.
Jugoslavija, tito, Srbi i komunjare imaju za to nekoliko razloga.
Prvo (1) Srbi i svi gore
navedeni su namjerno, smišljeno i s velikom dozom mržnje na Hrvate sustavno
širili laži o Jasenovcu, u kojem je nastradalo više od sedam stotina tisuća
Srba. Provjerite svjetske enciklopedije.
Drugo (2) da je hrvatska
katolička crkva posjetila Jasenovac odmah u početku nagomilavanja laži na
Jasenovac i preko njega na Hrvatsku, kako su to tito, Srbi i komunjare
zahtijevali i željeli, tada bi hrvatska katolička crkva bila ravnopravni
sudionik u širenju laži o 700 tisuća i više Srba poubijanih u Jasenovcu. To
su Srbi htijeli od crkve kako bi od nje dobili vjerodostojnost za svoje laži
koje su sustavno širili u svjetske medije i enciklopedije.
Treće (3) hrvatska katolička
crkva je savršeno dobro znala da je u Jasenovcu bilo nevinih žrtava, kao što
je savršeno dobro znala da neprijatelj Hrvatske sustavno izmišlja astronomske
velike cifre žrtava, pa za to nije htjela istrčati sa svojom posjetom
Jasenovcu da ju se ne bi okrivilo i osudilo kao sudionik zločina tita i svih
drugih, po onoj: vreću držao ili u nju sipao, podjednako si kriv.
Četvrto (4) katolička crkva se
još nije izjasnila o ukazivanju Gospe u Medjugorju sve dotle dok ne bude sto
posto sigurna. Zašto bi se crkva izjašnjavala o Jasenovcu kada se još za
čisto ne znaju prave i točne cifre žrtava?! Sami Srbi danas u svojoj novini
Press, poslije više od šesdeset godina su smanjili jasenovačke žrtve na 70
tisuća. Znači da Srbi revidiraju svoje prvobitne stavove i tim činom se
svrstavaju u civilizirane i poštene narode. Čvrsto vjerujem da će pošteni
Srbi ubrzo početi sa REVIZIJOM JASENOVCA, jer oni su ti koji su u ime
“narodne vlasti” u svibnju 1945 godine odnijeli svu arhivu, sve “dokaze” i
ostalo na osnovu čega su izmislili tolike astronomske cifre žrtava. Povijesničar
i prvi predsjednik RH dr. Franjo Tudjman je u svojim istraživanjima kroz
jugoslavenski vojnohistorijski arhiv pronašao da je u Jasenovcu nastradalo i
umrlo od raznih bolestiju pedeset četiri (54) tisuće osoba svih narodnosti
Jugoslavije. Bruno Bušić je sve iznio u Hrvatskom Književnom Listu HKL –
mislim br. 7 – u srpnju 1969 ?, ŽRTVE RATA; prikazao žrtve po republikama,
narodnostima, vjerama i svim drugim staležima. Kasnije se pričalo da mu je
podatke dao dr. Franjo Tudjman koji je tada, u to vrijeme, bio Direktor
Jugoslavensko Vojnog Historijskog Instituta, ili tome slično. Za ovaj
istiniti objavljeni članak ŽRTVE RATA Bruno Bušić je platio svojom
glavom i životom 16 listopada 1978 godine na pariškoj ulici 57 rue
Belleville. To toliko za sada, s iskrenom molbom svim Hrvatima de se osnuje
centar za REVIZIJU JASENOVCA.
Domobran 27.09.2009
03:40 h
Otporaš. Pozdravljam ideju za osnutak
Hrvatskog Centra za Reviziju Jasenovca. Naravno kao i uvijek bit će onih koji
će odmah graknuti kao Lešinari. To smo vidjeli nedavno s izjavom splitskog
gradonačelnika Keruma. Da je Kerum počeo karati i klevetati Hrvate, to bi se
kamo kud lakše prožvakalo nego što se je prožvakalo govoreći ISTINU o
Srbima koju su Hrvati iskusili s njima više od 70 godina. Treba prisiliti
Srbiju svim sankcijama da nam povrati sve ono što su odnijeli iz Hrvatske u
ime “narodne vlasti” od 1945 do 1990, uključivši i Poglavnikov blandirani
mercedez kojeg mu je Hitler “poklonio” u vrijednosti preko sto tisuća
američkih tadašnjih dolara.
Stavljam se tom Centru za Reviziju
Jasenovca na raspolaganje” materijalno, moralno, novčano i fizički. Sada treba
samo zasukati rukave i otpočeti, tako da ne ostane na mrtvoj točki.
Otporaš 19.10.2009
20:14 h
Domobran. Hvala vam što ste spremni
sudjelovati u Reviziji Jasenovca. Svi i svaki pošteni Hrvat bi se trebao
uvrstiti u ovu Reviziju Jasenovca i iznijeti – ništa drugo osim – ISTINU šta
se je sve zbilo u Jasenovcu. Beogradska, jugoslavenska, komunistička, srpska
i antifasisticka ISTINA se ne može nikako uzeti u ozbiljnu činjenicu. Zasto?
Zato što su oni od prvih početaka počeli stvarati milijunske cifre žrtava
kako bi hrvatski narod stavili u hipoteku krivnje odgovornosti.
colonia.tino
19.10.2009 21:27 h
U svakom slučaju potrebno je detaljno
popisati svaku žrtvu Jasenovca, popisati, pokloniti se, ali nikako ne
pristati na nekih MILIJUN i pol žrtava koliko je velikosrpska propaganda u
vrijeme Titovog režima lažno htjela insinuirati i podmetnuti hrvatskom
narodu.
Samo činjenice, ne dodavati, ne oduzimati.
Otporaš.prkos.com
(Autor: Mile Boban)
NASLOVNICA: HRVATSKA I USTAŠTVO
Dragi kolega i prijatelju Marinko,
piše Mile Boban (6)
(Itekako je
potrebno pisati i izvaditi iz zaborava nacionalnu borbu Hrvata iz Dijaspore
za oslobodjenje Hrvatske, počevši sve od Bleiburga 1945-1990…Otporaš.)
LED SE MORA PROBITI, STRAH SE
MORA POBIJEDITI
Punih 40 godina mnogi Hrvati nose svoju
voljenu zemlju u srcima diljem svijeta. Mnogi su umrli i zakopani su daleko
od drage domovine i djedove grobnice. Zakopani su u kupljeni grob
za pet ili deset godina. Ako netko od rodbine ili prijatelja nije produžio
grob za slijedećih pet ili više godina, tada se ime umrlog briše i
na njegovo mjesto dolazi netko drugi. To znači da mnogim Hrvatima danas niti
traga ima, jer tudja zemlja ima svoje, ne poznaje jade tvoje. To je sudbina
iseljeništva, kojoj će, nadati se je, buduća pokoljenja naći krivca. Ja se
grčevito borim da me povijest ne uvrsti u one koji će biti krivci hrvatske
tragedije.
Glavno načelo marksizma-lenjinizma je
DIJALOG. Pošto se je Jugoslavija odvojila iz tih marksističko-lenjinističkih
zasada 1948. godine, onda što danas ostaje je jugoslavenski komunizam u
praksi, koji niječe svojim gradjanima slobodnu volju narodnog izražavanja, i
marksizam-lenjinizam-paganizam u teoriji, koji nema u svojim načelima ništa
protiv toga da se svatko ponosi sa svojim narodnim imenom.
Zašto se Jugoslavija boji svakog dodira i
dijaloga izmedju iseljenih i domovinskih Hrvata? (Ovo pismo upravo o tome i piše kako se mora LED PROBITI
I STRAH POBJEDITI, mo. Otporaš.) Sva nastojanja u tom smjeru su
završila umorstvima i hapšenjima. Optužbe su se pravile po političkom kursu i
liniji partije a ne po prekršaju.
Najbolje ćeš se osvjedočiti kada dobiješ
ovo pismo. Okrivit će Te da si moj suradnik, ne za to što bi oni
vjerovali da si Ti moj suradnik, već zato što si se usudio misliti svojom
glavom. Naći će oni mnoge “razloge”…
Kada smo već kod toga tko je tko a tko je
nitko, potrebno je jedanput zauvijek reći da je Hrvatska jedna a da ima
Hrvata milijuni, a da je Hrvatska zemlja domovina svih Hrvata koji imaju
svoju prošlost, svoju sadašnjost i svoju budućnost, da je Jugoslavije
takodjer jedna a pravog Jugoslavena nema niti jednoga. Jugoslavija nema svoju
prošlost niti ima svoju budućnost. Jugoslavija ima svoju sadašnjost kao što i
sve životinje imaju svoju sadašnjost. Jugoslavija je država sa prvoboračkim
spomenicima bez boraca, nesposobni su na vlasti a sposobni u zatvoru ili na
radu u inozemstvu.
Bratstvo i jednistvo ne postoji. To je
prašina u oči radničkoj klasi, jer braća su braća koja se ne biraju. Samo se
prijatelji biraju.
Jugoslavija ima što Hrvatska nema.
Jugoslavija ima državu i dug više od dvadeset milijardi dolara zapadnim
kapitalistima. Jugoslavija bi po dugu mogla postati pedeset (51) i prva
država SAD. Godišnja inflacija Jugoslavije je veća od sto posto, dok Japan i
neke druge zemlje imaju samo dva posto pa kukaju. Jugoslavija ima više od
dvadeset posto nezaposlenih, ne računajući iseljeništvo.
Nastavlja se.
Objavljeno: 02.10.2009. u 00:33h
Broj otvaranja uratka – Prvih 24h: 743
ivana.josipovic
2.10.2009 01:04 h
Otporaš. Svakako da je potrebno, jer
osnovno načelo koje je vodilo prvog hrvatskog predsjednika doktora Franju
Tuđmana prilikom stvaranja hrvatske države bilo je jedinstvo Domovinske i
iseljene Hrvatske, bez tog jedinstva, bez tog zajedništva, kada su se svi
Hrvati po prvi puta borili na istoj strani, Hrvatske, demokratske, suverene i
slobodne, nebi bilo…Mnoge pojedinosti sam shvatila od kada ste vi počeli
iznosti vaša pisanja iz emigracije. Mi ovdje nismo imali prilike pratiti gibanja
iz emigracije. Znali smo samo ono što smo pročitali iz dnevnih vijesti, a to
su bile vijesti režima i partije. Sa željom pratim što pišete. Samo
nastavite.
|